Benedykt XVI kanonizował siedmioro błogosławonych

Ojciec Święty Benedykt XVI przewodniczył kanonizacji siedmiorga błogosławionych. Po raz pierwszy uroczystość odbyła się według nieco zmienionego obrzędu. Transmisje przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Wśród kanonizowanych są: o. Jacques Berthieu (1848-1896) Francuz – męczennik z Madagaskaru; Pedro Calungsod (1654-1672) – świecki katecheta, męczennik z Filipin; bł. o. Giovanni Battista Piamarta (1841-1913) z Włoch; bł. Maria Carmen Sallés y Barangueras (1848-1911) z Hiszpanii; bł. matka Marianne  Cope (1838 – 1918) posługująca pośród trędowatych na wyspie Molokai; bł. Kateri Tekakwitha (1656-1680) – Indianka z Kanady; oraz bł. Anna Schäffer (1882-1925) z Niemiec.

Obrzędowi przewodniczył Ojciec św. Benedykt XVI. Uroczystość była krótsza niż dotychczas. Rozpoczęła ją trzykrotna prośba o kanonizację skierowana do Ojca św. Po drugiej prośbie Papież przywołał Ducha Świętego. Odśpiewany został hymn „O Stworzycielu Duchu, przyjdź” i „Te Deum”.

Podczas śpiewu wniesione zostały relikwie nowych świętych. Następnie nastąpiło przejście z relikwiami przed Ojcem Św., który je uczcił (nie odbyła się procesja, jak było dotychczas). Po uczczeniu relikwie zostały umieszczone na ołtarzu i okadzone. Po uroczystości na Placu św. Piotra rozpoczęła się Msza św.

Zmiany zostały wprowadzone w związku z potrzebą zachowania czystej formy Eucharystii. Dotyczą one nie tylko kanonizacji, ale także np. Niedzieli Wielkanocnej, czy konsystorza.

Zmiany dotyczące nowych reguł dotyczących kanonizacji i beatyfikacji, zaakceptowanych przez Papieża Benedykta XV wprowadziła Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych. Szczegóły zapisano w komunikacie z 29 września 2005 r. W komunikacie napisano., że kanonizacji będzie dokonywał Papież, a beatyfikacji – przedstawiciel Ojca Świętego, którym zazwyczaj będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

 

***

Postaci kanonizowanych błogosławionych:

  • o. Jacques Berthieu w 1875 został wysłany na misję na wyspę Reunion na Madagaskarze, gdzie rozpoczął działalność duszpasterską. Wspierał poszkodowanych w wojnie Malgaszy przeciw Francuzom. Schwytano go na dziedzińcu domu, w którym znalazł schronienie, po czym zawleczono do wioski Ambohitsara i tam, po nieudanej próbie zmuszenia go do wyrzeczenia się wiary, zamordowano kilkoma strzałami z broni palnej.
  • Giovanni Battista Piamarta w 1865 roku założył Towarzystwo Najświętszej Rodziny z Nazaretu w celu zaspokojenia potrzeb materialnych i duchowych młodych ludzi idących do pracy. Zmarł w wieku 72 lat w opinii świętości.
  • Marianne Cope wstąpiła do zgromadzenia sióstr III zakonu św. Franciszka w Syracuse w stanie Nowy Jork (Córki św. Franciszka z Asyżu). W listopadzie 1888 roku przeniosła się do Kalaupapa pomóc schorowanemu Ojcu Damianowi z Moloka’i na Hawajach, gdzie pracowała jako opiekunka trędowatych. Nazywana ją matką Marianną z Moloka’i. Żyła wśród trędowatych 35 lat.
  • Maria z Góry Karmel załozyła w Burgos fundację koncepcjonistek (sióstr od Niepokalanego Poczęcia). Dzieła jej rozszerzyły się w diecezjach Burgos, Segowii i Madrycie, a także na Andaluzję, La Manchę i Nawarrę – w tej ostatniej prowincji rozwój był najintesywniejszy, z licznymi powołaniami. Zmarła w opinii świętości w Madrycie.
  • Anna Schaffer była tercjarką franciszkańską, codziennie przyjmowała Komunię św., ofiarowując swe cierpienia jako wynagrodzenie Bogu za grzechy ludzi. Jesienią 1910 roku, w wizjach mistycznych ukazywał się jej św. Franciszek Asyżu oraz Chrystus, który zapewniał ją o przyjęciu jej ofiary. Anna otrzymała wtedy dar stygmatów, czyli ślady męki Chrystusa. Zmarła 5 października 1925 roku. Jej ostatnie słowa brzmiały: „Jezu, ja żyję w Tobie”.
  • Kateri Tekakwitha  z powodu przyjęcia chrztu św. i przyjęcia katolickiego imienia Katarzyna była szykanowana, a w końcu zmuszona do ucieczki z domu rodzinnego. Swoje życie poświęciła nauczaniu dzieci modlitwy i opiece nad chorymi. Złożyła ślubowanie czystości. Jej grób stał się miejscem pielgrzymek chrześcijan Indian i francuskich kolonistów.
  • Pedro Calungsod jest męczennikiem za wiarę. Zginał w miejscowości Tomhon na wyspie Guam z rąk tubylców po tym gdy wraz  z Jezuitą ochrzcili, na prośbę matki, jej świeżo urodzoną córeczkę. Gdy jej mąż zabił najpierw Pedro, który próbował osłaniać jezuitę, a następnie także zakonnika. Ciała zostały wrzucone do morza.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl