Wielki Czwartek w Hiszpanii

Wielki Czwartek rozpoczyna najbardziej intensywną część Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii. W ciągu najbliższych 48 godzin na ulicę wyjdą główne procesje pokutne. W wielu miejscowościach o śnie raczej nikt nie myśli. Chrystus legionistów w Maladze i „tamborradas” w Aragonii to dwa ważne elementy dzisiejszego dnia.

Od wczesnych godzin porannych w porcie w Maladze gromadziły się tłumy, aby wziąć udział w niecodziennej uroczystości. Jak każdego roku około godz. 10:30 wpłynął okręt wojenny z Chrystusem Dobrej Śmierci na pokładzie. Wielki Krzyż, tzw. Cristo de Mena, na ląd znieśli na barkach legioniści, którzy wśród oklasków przeszli na plac przed kościołem św. Dominika. Tutaj na dźwięk trąbki na placu zaległa głęboka cisza. Nadszedł długo oczekiwany moment, kiedy legioniści głośno odśpiewali swój hymn „Novio de la Muerte” – „Narzeczony śmierci”. Wieczorem Chrystus Legionistów wyjdzie w procesji na ulice Malagi, która potrwa do drugiej nad ranem.

Z kolei w wielu miejscowościach Aragonii o północy rozlegnie się ogłuszające bicie w bębny. Tzw. „tamborradas” trwają nieprzerwanie przez wiele godzin. Przypominają o poruszeniu całego stworzenia na widok śmierci Jezusa na krzyżu. W Hellín bije w bębny 25 tys. osób. Najdłużej tamborrada trwa w Tobarra, bo nieprzerwanie aż 104 godziny (od godz. 16.00 w Wielką Środę aż do północy z soboty na niedzielę).

W Kastylii procesje odbywają się w całkowitym milczeniu. Najbardziej znana i podziwiana jest procesja w miejscowości Zamora. Pokutnicy niosą duże drewniane krzyże w całkowitym milczeniu, które przerywa jedynie delikatne bicie dzwonka. Tego samego, który zapowiada kapłana z Najświętszym Sakramentem w drodze do chorego.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl