Hiszpańscy dominikanie obchodzą wspomnienie św. Dominika Guzmana

Rodzina dominikańska w Hiszpanii uroczyście obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Dominika Guzmana. W Madrycie główne uroczystości odbyły się w sanktuarium Matki Bożej z Atocha. Dominik zostawił swoim braciom następujący testament: “żyć z Chrystusem i uczyć się od Niego życia apostolskiego. Upodobnić się do Chrystusa przez życie ewangeliczne i apostolskie” – napisał w okolicznościowym liście o. Bruno Cadoré, przełożony generalny dominikanów.

Dzieje hiszpańskich dominikanów to jedna z najpiękniejszych kart w historii Kościoła w Hiszpanii. Nie tylko umacniali wiarę miejscowego Kościoła, ale także rozwijali naukę zakładając szereg uniwersytetów, które przyciągały studentów z wielu krajów. Odegrali też wielką rolę w ewangelizacji Nowego Świata. Wielu z nich, jak np. Bartolomé de las Casas, zdecydowanie stanęło w obronie godności Indian sprzeciwiając się nadużyciom popełnianym przez właścicieli. Byli za to bici, więzieni lub skazani na banicję. Świętość Dominika była i jest światłem dla Zakonu Kaznodziejskiego.

“Na tym polegała świętość Dominika: jego gorące pragnienie, aby światło Chrystusa zabłysło dla wszystkich ludzi; jego współczucie dla cierpiącego świata powołanego, by narodzić się do nowego życia; jego gorliwość, aby służyć Kościołowi, który poszerzyłby swój namiot tak, by ogarnąć wszystkie wymiary świata” – napisał o. Bruno Cadoré.

Aktualnie wspólnoty dominikańskie w Hiszpanii należą do dwóch różnych jednostek. Pierwsza to Prowincja Hispania (Prowincia de Hispania). Powstała w 2016 r. w wyniku połączenia dawnych prowincji Aragonii, Betyki i Hiszpanii. Należy do niej ok. 380 dominikanów. Druga jednostka to Wikariat Rosario, który posiada 80 członków.

W Madrycie rodzina dominikańska spotkała się w sanktuarium Matki Bożej z Atocha. W 1523 r. cesarz Karol V przekazał niewielką kaplicę dominikanom. Nowa wspólnota bardzo szybko stała się znana w Madrycie i okolicach dzięki kaznodziejstwu oraz surowemu stylowi życia. Dominikanie szerzyli też kult Matki Bożej z Atocha, która stała się patronką rodziny królewskiej i Madrytu. Królowie hiszpańscy często odwiedzali świątynię składając w ofierze różne dary i trofea wojsk hiszpańskich.

Sw. Dominik cieszy się też dużą popularnością w Ameryce Lacińskiej. Nazwa Dominikany i jej stolicy Santo Domingo pochodzi od dominikanów i ich założyciela. Santo Domingo to św. Dominik. Z kolei stolica Nikaraguy Managua czci św. Dominika przez pierwsze dziesięć dni sierpnia. W lipcu 1885 r. Vicente Aburto znalazł niewielką figurę św. Dominika na południe od miasta. W uroczystej i barwnej procesji figura przynoszona jest do stolicy, gdzie pozostaje przez dziewięć dni. 10 sierpnia w rytm marimbas i chicheros wraca do kościoła Las Sierritas. Szacuje się, że w procesjach bierze udział ponad milion osób.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl