fot. pixabay.com

Hiszpania: lewicowe władze Castellon usunęły z parku krzyż, uznając go za symbol frankizmu

Radykalnie lewicowe władze Castellon (Walencja) doprowadziły do usunięcia z miejskiego parku Ribalta dużego krzyża jako „pozostałości frankizmu”.

Władze odwołały się do ustawy o pamięci historycznej z 2007 r., wymierzonej w symbole z czasów dyktatury frankistowskiej. Krzyż znajdował się w przestrzeni publicznej od 79 lat; teraz zostanie przekazany biskupstwu Segorbe-Castellon.

„W środę rano policja otoczyła teren z krzyżem i dźwig rozpoczął prace. Doszło do ostrej konfrontacji werbalnej pomiędzy grupami obrońców i przeciwników krzyża, wznoszono okrzyki przeciwko radnym z radykalnie lewicowej Compromis, która rządzi w Castellon w koalicji z socjalistami z Walencji (PSVP). Zamieszki trwały cały dzień, a do usunięcia krzyża doszło dopiero późnym wieczorem” – powiedziała Maria Riesco z organizacji Prawników Chrześcijańskich.

Prawnicy Chrześcijańscy próbowali zatrzymać przeniesienie krzyża na drodze prawnej, jednak ich wniosek został w środę oddalony przez sąd.

„To historyczny dzień dla Castellon i dla demokracji” – powiedziała Veronica Ruiz, radna zajmująca się sprawami kultury. 

„Po latach walki i przeszkód prawnych możemy usunąć krzyż i faszystowski pomnik, który znieważa część naszego społeczeństwa” – zaznaczyła.

Jak podała, po przeniesieniu krzyża zostanie przywrócony wygląd parku zgodny z planami z roku 1926. Projekt zostanie zrealizowany w ciągu 6 tygodni, a przeznaczony na niego budżet to około 60 tys. euro.

Według rzecznika opozycyjnej prawicy Begonii Carrasco „krzyż jest tylko symbolem chrześcijańskim, wolnym od ideologii politycznej”, a usunięcie go z przestrzeni publicznej to „akt zemsty i sekciarstwa”.

„Będziemy walczyli o przywrócenie krzyża, dojdziemy do celu” – zapowiedziała Maria Riesco.

Organizacja Prawników Chrześcijańskich wytoczyła już kilkadziesiąt procesów w obronie krzyży na terenie całego kraju; w wielu przypadkach wygrała.

„Celem organizacji jest obrona wolności religijnej, życia, rodziny i wszystkich obywateli, których prawa i wolności zostały naruszone z powodu wiary” – czytamy na stronie internetowej organizacji.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl