fot. wikipedia

Matka Boża”wrześniowa”

Dzisiejsze święto maryjne jest niezwykle popularne w Hiszpanii. Matka Boża “wrześniowa” (*Virgen de septiembre*), czczona pod różnymi wezwaniami, jest patronką wielu hiszpańskich miejscowości. Oznacza też koniec wakacji.

Święto Narodzenia Matki Bożej zajmowało ważne miejsce w rolniczej – jeszcze nie tak dawno temu – kulturze Hiszpanii. Oznaczało koniec lata i pierwsze jarmarki, na których sprzedawano zebrane plony i bydło. Matka Boża “wrześniowa jest czczona pod tysiącem różnych wezwań”, mówią starsi Hiszpanie. I tak Matka Boża *de la Peña de Francia* jest patronką autonomii Kastylia i Leon, słynna *Covadonga* – patronką Księstwa Asturii, a *Guadalupe* – Ekstremadury. Ponferrada, Zamora, Valladolid, Malaga czy Gran Canaria wynoszą w procesji swoją patronkę, a świętowanie trwa nawet tydzień. W Salamance Matka Boża *de la Vega* jest patronką miasta od 1618 r. XII-wieczna, romańska figura znajduje się w tzw. starej katedrze (Catedral la Vieja). Tradycja głosi, że została przywieziona aż z Konstantynopla. Od rana mieszkańcy Salamanki i okolic tradycyjnie ofiarują Maryi tysiące kwiatów. Dzisiaj wieczorem na ulice miasta wyjdzie barwna procesja.

Święto Narodzenia Matki Bożej oznacza też koniec wakacji. Boleją nad tym szczególnie dzieci, które od jutra wracają do szkoły.

o. Marek Raczkiewicz CSsR

drukuj