fot. twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Hiszpania: Kościół stara się doprowadzić do dialogu w sprawie Katalonii

Według źródeł barcelońskiej kurii arcybiskupiej, na które powołuje się czwartkowy dziennik „Avvenire”, organ Episkopatu Włoch, kataloński rząd regionalny zwrócił się do księdza arcybiskupa Barcelony o podjęcie się mediacji w kryzysie związanym z referendum w Katalonii.

Źródła kościelne potwierdziły – pisze „Avvenire” – że ksiądz kardynał Barcelony Joan Josep Omella i Omella oraz opat najważniejszego katalońskiego sanktuarium Montserrat, Josep Maria Soler, podjęli się mediacji z Madrytem.

Kościół – podkreśla „Avvenire” – „zabiega teraz usilnie o zapobieżenie bratobójczym starciom w Katalonii”.

Na niespełna tydzień przed katalońskim referendum z 1 października zwolennicy pogłębiania emancypacji regionu wśród duchowieństwa katalońskiego – 420 duchownych, jak podała włoska agencja ANSA – napisali do papieża list z prośbą o mediację w celu wyjednania zgody rządu centralnego w Madrycie na przeprowadzenie referendum niepodległościowego.

Hiszpański internetowy magazyn katolicki „Vida Nueva” napisał w czwartek, że nowy ambasador Hiszpanii w Watykanie, Gerardo Bugallo, oświadczył, iż Stolica Apostolska wypowiada się przeciwko działaniom na rzecz samookreślenia Katalonii jako niemieszczącym się w kategoriach procesu dekolonizacyjnego.

Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej na razie nie chciał komentować informacji dziennikarza „Vida Nueva” na ten temat.

PAP/RIRM

drukuj