fot. PAP/EPA

Hiszpania: Po zamknięciu dyskotek w Katalonii fiesta przeniosła się na skwery i plaże

Katalońskie plaże, skwery i parki zapełniły się w ostatni weekend młodymi ludźmi, którzy licznie spotykali się towarzysko po zamknięciu przez regionalny rząd dyskotek i nocnych klubów z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa.

„Od kilku dni przebywam w Cambrils, na Costa Dorada, zdziwiłam się w ostatni weekend, że wszędzie było pełno ludzi, na plażach, w restauracjach i na basenach. Zachowywali się tak, jakby pandemii nie było. Zbyt wielu nie nosiło maseczek, nie zachowywało bezpiecznego dystansu” – powiedziała w rozmowie z PAP mieszkanka Saragossy, Andrea Corcuera.

“Jeżeli lokalny rząd zamierzał zakończyć spotkania towarzyskie młodych, to poniósł całkowitą klęskę. Dyskoteki są wprawdzie zamknięte, ale fiesta przeniosła się na plaże, do parków i na place” – dodała.

Premier Katalonii Quim Torra ostrzegł w poniedziałek, że sytuacja epidemiczna w regionie jest „krytyczna”.

„Katalonia jest o krok od tego, co było w marcu, ze względu na wzrost liczby nowych ognisk zakażeń koronawirusem i wzrost liczby osób zakażonych” – powiedział szef regionalnego rządu, cytowany przez dziennik „La Vanguardia”.

„W ciągu ostatniego tygodnia w Katalonii odnotowano prawie 5,5 tys. infekcji wobec ok. 3,5 tys. tydzień wcześniej. Średni wiek zakażonych obniża się, teraz jest to 37,5 roku, o wiele mniej niż wiek 60 lat, odnotowywany w marcu i kwietniu” – poinformował.

Quim Torra zaapelował o „odpowiedzialne przemieszczanie się” i podjęcie “wspólnego wysiłku” na rzecz walki z pandemią.

Tymczasem już od soboty rano katalońskie służby drogowe odnotowywały wielokilometrowe korki na drogach prowadzących na wybrzeże, głównie w okolicy Tarragony i Gerony.

Podczas fiesty na plaży w Vilassar de Mar koło Barcelony z udziałem 60 osób u pięciu z nich, w wieku 24-26 lat, stwierdzono koronawirusa – poinformowała w poniedziałek „La Vanguardia”.

Dziennik napisał także o „niekontrolowanych fiestach na ulicach katalońskich miast” jako „letniej alternatywie dla zamkniętych dyskotek i barów”.

“>>Botellon<< to teraz nie fiesta, ale brak solidarności. Pomyślcie o tym” – powiedział Torra, zwracając się do młodych ludzi.

Odniósł się do popularnego w Hiszpanii zwyczaju spotykania się przy alkoholu w miejscach publicznych, takich jak parki, skwery i plaże, zwanego „botellon”. Nazwa pochodzi od słowa „botella” – butelka. Uczestniczą w nim zwykle młodzi ludzie, którzy spontanicznie zbierają się, aby porozmawiać, wypić przyniesiony alkohol i posłuchać muzyki. Od dawna jest alternatywą dla barów i jedną z ulubionych form spędzania czasu przez Hiszpanów.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl