PAP/Andrzej Grygiel

Kopalnie i zakłady pracy głównymi ogniskami koronawirusa w Polsce

Po silnym wzroście zakażeń Covid-19 w weekend, dziś liczba nowych przypadków spadła do nieco ponad trzystu. Ogniska pojawiają się głównie w zakładach pracy. Problem dotyczy zwłaszcza kopalń, gdzie resort zdrowia do końca tygodnia planuje masowe testy. 

Wciąż najwięcej nowych chorych przybywa na Śląsku. Tam potwierdzono dziś 150 przypadków. Głównym źródłem zakażeń są kopalnie – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Niestety mamy dość duże ogniska na Śląsku. Mówię tu o trzech kopalniach: Chwałowice, Bielszowice i kopalni Silesi – podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Do końca tygodnia pracownicy kopalń będą poddawani testom. W całej Polsce dziś odnotowano ponad 330 nowych zakażeń.

– Nie oznacza to, że nie będziemy notowali w najbliższych dniach tych wyników, które mieliśmy w weekend – powyżej 400 przypadków na dobę -tłumaczył Wojciech Andrusiewicz.

Dane z soboty mówiły o blisko 600 nowych przypadkach. Dane z niedzieli o ponad 400. Ponad 100 zakażeń dziennie notowano w Małopolsce. W tym przypadku koronawirus rozprzestrzeniał się głównie w zakładach pracy; zakładach produkcyjnych czy mięsnych. Na Mazowszu, bo także tam liczby nie były wcale małe, nowe zachorowania były już bardziej rozproszone. Na razie resort zdrowia nie planuje wprowadzenia nowych restrykcji, ale apeluje o dalsze przestrzeganie dotychczas obowiązujących zasad.

– Jeżeli mielibyśmy dyskutować o obostrzeniach, to one musiałyby dotyczyć zakładów pracy, a przecież tutaj nie możemy wprowadzać jakichś restrykcji. Jak wszyscy wiemy, gospodarka, zakłady pracy muszą pracować. Tu musimy zwracać uwagę na przestrzeganie standardów bezpieczeństwa, standardów sanitarnych – zaznaczył rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Resort zdrowia zwraca uwagę, że wielu nowym ogniskom koronawirusa towarzyszą imprezy rodzinne. Mowa chociażby o weselach. Organizatorzy nie przestrzegają limitu 150 osób. Dlatego wiceminister Waldemar Kraska nie wyklucza kontroli inspektorów sanitarnych bądź policji.

– Jeżeli już nie potrafimy przekonać w sposób łagodny to niestety trzeba nałożyć karę na organizatorów tego wesela – powiedział Waldemar Kraska.

Dziś po raz pierwszy zebrał się specjalny zespół, który zajmuje się przygotowaniem służby zdrowia na ewentualną drugą falę epidemii. Na razie nie są znane szczegóły tych przygotowań.

 

Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl