fot. Ewa Sądej

Życie jest dla wszystkich

Dobiega końca dziewięciodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji obrony życia dzieci poczętych w Polsce. Przez dziewięć dni w kolejnych warszawskich świątyniach wierni modlili się o poszanowanie wartości życia ludzkiego.

Adoracja rozpoczęła się 31 sierpnia br. w warszawskiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W poszczególnych kościołach biorących udział w modlitewnej akcji Pan Jezus był adorowany przez całą dobę, i tak kolejno przez dziewięć dni po jednym dniu w danej świątyni. Adoracja rozpoczynała się po porannej Eucharystii i kończyła rankiem następnego dnia.

Ostatnim miejscem modlitewnej akcji jest bazylika Świętego Krzyża. Po Mszy św. o godz. 9.00 w kaplicy Matki Bożej rozpoczęła się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu, która jest połączona z modlitwą w intencji obrony życia człowieka oraz wynagradzającą za grzechy przeciwko życiu. Dziewięciodniowa adoracja zakończy się jutro Mszą Świętą o godz. 6.00.

– Nasza świątynia włączyła się w tę inicjatywę, ponieważ widzimy potrzebę modlitwy o szacunek dla ludzkiego życia. Patrząc na trwającą wokół kampanię deprecjonującą wartość życia i rolę rodziny, chcemy zmobilizować siły i przezwyciężyć cywilizację śmierci. Odczuwamy konieczność otaczania modlitewnym wsparciem tych, których życie jest zagrożone, oraz tych, którzy jeszcze nie odkryli, że każde ludzkie życie ma nadrzędną wartość – powiedział w rozmowie z NaszymDziennikiem.pl ks. Robert Zygmunt Berdychowski, proboszcz parafii Świętego Krzyża w Warszawie.

Ks. Berdychowski podkreśla, że wierni bardzo chętnie włączają się w przygotowania do adoracji i wykazują gotowość do modlitwy w intencji życia. – Parafianie z wielką przychylnością i entuzjazmem przyjęli wiadomość o zorganizowaniu w naszej świątyni ostatniego dnia adoracji. Wszystkie grupy parafialne włączyły się w całodobową modlitwę, a my jako kapłani towarzyszymy im w tym modlitewnym trwaniu przed Panem. Dzisiejsze Eucharystie są odprawiane wyjątkowo przy ołtarzu centralnym, a w kaplicy Matki Bożej trwa adoracja – dodał kapłan.

W dolnym kościele bazyliki Świętego Krzyża można obejrzeć wystawę pt. „Kościoły Miasta Ruin”, którą zorganizowała Fundacja „Skarby Narodu” z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. Ekspozycja będzie dostępna 14 września br. (niedziela) w godz. 8.00-20.30.

 

Magdalena Pachorek

drukuj