fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Wojna nigdy nie jest koniecznością

Pokój jest pewnym znakiem zaangażowania w sprawę Boga, a wojna nigdy nie jest koniecznością – pisał Ojciec Święty Franciszek w przesłaniu skierowanym do uczestników XXVIII spotkania Ludzie i religie” w Belgii.

Spotkanie odbywa się w Antwerpii w dniach 7-9 września i jest organizowane przez rzymską Wspólnotę św. Idziego. Nawiązuje do Światowego Dnia Modlitwy w Asyżu w roku 1986, na który papież Jan Paweł II zaprosił przedstawicieli wielkich religii świata oraz Kościołów chrześcijańskich.

Ojciec Święty Franciszek podkreślił w swoim liście bezsensowność konfliktów zbrojnych, wspominając rocznicę wybuchu I wojny światowej. Nawiązał do słów papieża Benedykta XV, który w roku 1917 oświadczył, że wojna jest „bezsensowną rzezią”. Wojna niszczy to, co swoją pracą zbudowały pokolenia i przygotowuje grunt pod jeszcze większe niesprawiedliwości i konflikty.  – zaznaczył Ojciec Święty.

W swoim piśmie papież Franciszek opowiedział się za skuteczniejszą współpracą pomiędzy przywódcami religijnymi w dążeniu do pokoju, rozwiązywaniu konfliktów i leczeniu ran. Przywódcy religijni są powołani, by być ludźmi pokoju. Pokój jest pewnym znakiem zaangażowania w sprawę Boga – mówił Papież.

Ojciec Święty podkreślił wkład spotkań „w duchu Asyżu” w dążenie do pokoju poprzez „potęgę modlitwy”. Modlitwa może wzmocnić więzi jedności i przezwyciężyć dążenie do wojny. Wojna nigdy nie jest koniecznością, ani nie jest nieunikniona – napisał.

 

KAI/RIRM

 

drukuj