Premier pojawił się na Zlocie ZHP w Gdańsku

Premier Mateusz Morawiecki wraz z rodziną odwiedził w środę harcerzy, uczestniczących na Wyspie Sobieszewskiej w Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego. Wizyta szefa rządu w miasteczku zlotowym harcerzy trwała ok. godziny.

Premier, w towarzystwie swoich dzieci, córki i syna, przechadzał się po terenie zjazdu. Zobaczył kilkanaście miejsc i namiotów, gdzie harcerze poczęstowali go m.in. podpłomykiem z dżemem. Szef rządu miał też okazję zobaczyć krótki pokaz tańca irlandzkiego oraz strzelania z łuku w wykonaniu harcerzy. W kilku miejscach premier ustawiał się do pamiątkowych zdjęć z uczestnikami zlotu.

Mateusz Morawiecki zwiedził też polową wystawę poświęconą historii harcerstwa polskiego. Na zakończenie włożył polano do „watry stulecia”, tj. dużego ogniska harcerskiego, które będzie płonąć do 16 sierpnia, dnia zakończenia zjazdu.

Na pamiątkę wizyty harcerze podarowali premierowi chustę harcerską oraz zdjęcie w ramce przedstawiające wtorkowe ułożenie przez harcerzy żywej biało-czerwonej flagi. W wydarzeniu tym uczestniczyło ok. 12 tys. osób.

Premier Morawiecki nie udzielał żadnych wypowiedzi dla dziennikarzy.

Zlot ZHP odbywa się dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100-lecia ZHP.

Zjazd na Wyspie Sobieszewskiej trwa od poniedziałku, ale ceremonia oficjalnego otwarcia spotkania harcerzy z całej Polski odbyła się we wtorek.

W Zlocie ZHP uczestniczy ok. 13 tysięcy harcerzy, w tym 500 gości z zagranicy z 27 krajów oraz polonijni harcerze z Kanady i USA. Do Gdańska przyjechali harcerze w wieku od 6 do 21 lat. Oprócz tego, na miejscu zlotu jest jeszcze 1000 osób tworzących kadrę tego wydarzenia.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 to największa tego typu powojenna impreza harcerska. Rekordowy w historii zjazd ZHP odbył się w Spale przed II wojną światową, gromadząc ponad 30 tys. osób.

Zjazd harcerzy odbywa się w specjalnie zbudowanym w tym celu miasteczku zlotowym na ok. 100 hektarach. W trakcie zlotu harcerze będą m.in. brać udział w grach miejskich, kreatywnych warsztatach, rejsach i zabawach wodnych oraz będą pracować na rzecz lasów na Kaszubach i Kociewiu. Zlot ZHP zakończy się 16 sierpnia.

Zloty ZHP odbywają się nieregularnie. Ostatni raz takie wydarzenie miało miejsce w 2010 r. na stulecie skautingu. Odbywał się on w Krakowie, a wzięło w nim udział około 8 tys. harcerzy.

Honorowy patronat nad Zlotem ZHP objął prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl