fot. PAP/EPA

Watykan: nadzwyczajny konsystorz ws. rodziny

Zakończyło się pierwsze spotkanie Ojca Świętego z Kolegium Kardynalskim w dwudniowym nadzwyczajnym posiedzeniu poprzedzającym sobotni konsystorz. Na obradach przeważał temat rodziny.

W nadzwyczajnym konsystorzu bierze udział 185 kardynałów – wśród nich także ci, którzy w najbliższą sobotę zostaną kreowani kardynałami. W naradach uczestniczą metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz i arcybiskup warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

– Oczekuje się od nas uznania jak pięknie, prawdziwie i dobrze tworzyć rodzinę, być dziś rodziną; jak bardzo jest ona niezbędna dla życia świata, dla przyszłości ludzkości. Oczekuje się od nas, byśmy uwydatnili wspaniały plan Boga w odniesieniu do rodziny i dopomogli małżonkom w radosnym wprowadzaniu go w życie we własnej rzeczywistości, wspierając ich w tak wielu trudnościach – zaznaczył Ojciec Święty na rozpoczęciu obrad Kolegium.

Słowo wstępne Papieża poprzedziła modlitwa brewiarzowa i wystąpienie dziekana Kolegium Kardynalskiego ks. kard. Angelo Sodano. Po Ojcu Świętym głos zabrał  ks. kard. Walter Kasper, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który wygłosił referat wprowadzający.

Na zakończonym o godz. 12.30 pierwszym spotkaniu papież Franciszek zwrócił uwagę m.in. na lekceważenie rodziny w dzisiejszych czasach. Zachęcił uczestników nadzwyczajnego konsystorza, by pogłębili oni swoje analizy nad rodziną i duszpasterstwem.

Oczekuje się od nas, byśmy uwydatnili świetlany plan Boga wobec rodziny i pomogli małżonkom w przeżywaniu go z radością, wspierając ich w wielu trudnościach – podkreślił Papież.

Całość konsystorza odbywa się w Nowej Auli Synodalnej. Obrady mają związek z przygotowaniami do październikowego synodu dot. duszpasterstwa rodzin i nowych wyzwań, jakie przed nimi stoją.

RIRM

drukuj