Walczmy o katolickie wartości w szkołach

Z JEm ks. kard. Zenonem Grocholewskim, prefektem Kongregacji Wychowania Katolickiego Stolicy Apostolskiej, rozmawia Anna Wiejak

Jaką wartość dla świata mają katolickie szkoły i uczelnie?

– Ogromną. Przede wszystkim uwrażliwiają swoich słuchaczy czy swoich wychowanków na prawdziwe wartości. Wychowanie bez wartości może prowadzić do ogromnych nieszczęść. Wiemy, że wiedzę, którą się zdobywa, można użyć czy dla zła, czy dla dobra. Wiedza została użyta dla terroryzmu, dla wojen, dla okrucieństwa itd. i dlatego wszystkie szkoły i uczelnie katolickie przekazują wartości ludziom i jednocześnie wskazują na wartość największą, jaką jest Bóg. Tylko On może uformować serca tak, by służyły tylko dobru, a nie złu.


Jakim wyzwaniom we współczesnym świecie muszą sprostać szkoły katolickie?


– Przede wszystkim głównym wyzwaniem dla szkół katolickich jest zachowanie własnej tożsamości. Żeby ta szkoła była dobrą szkołą i równocześnie przekazywała wartości katolickie – tego oczekują rodzice. Czasem spotykałem się z pretensjami rodziców: „Posyłamy dzieci do szkół katolickich, a ona nie przekazuje tych wartości, których oczekiwaliśmy, a więc w pewnym sensie jest kłamcą, jest obłudnikiem”. My robimy wszystko, aby szkoła katolicka naprawdę przekazywała to, co jest jej bogactwem i sensem jej istnienia.


Dziękuję za rozmowę.
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl