fot. pixabay.com

Włochy: W kościołach wróci gest przekazywania sobie znaku pokoju

We włoskich kościołach od 14 lutego powróci gest przekazywania sobie znaku pokoju – ogłosiła Konferencja Episkopatu w komunikacie na zakończenie obrad. Gest zawieszono z powodu pandemii. Powróci w formie spojrzenia w oczy i skinienia głową.

W komunikacie, wydanym po obradach episkopatu, zorganizowanych w formie wideo-konferencji przypomniano, że „pandemia narzuciła ograniczenia w praktykach celebracji” w związku z koniecznością stosowania środków prewencji i ochrony przed koronawirusem.

„Nie mogąc przewidzieć, jaki czas jest potrzebny na pełne przywrócenie wszystkich obrzędowych gestów, biskupi postanowili wznowić począwszy od niedzieli 14 lutego znak, którym wymienia się dar pokoju” – ogłoszono.

Episkopat uznał, że nieodpowiednie byłoby w „kontekście liturgicznym” zastąpienie uścisku dłoni czy objęcia się przez dotknięciem się łokciami.

W ocenie biskupów skierowanie wzroku ku stojącej obok osobie i skinienie głową jest gestem „wymownym, bezpiecznym i pełnym wrażliwości”, wyrażającym wymianę daru pokoju jako „podstawy wszelkiego braterstwa”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl