VI Międzynarodowy Kongres w WSKSiM – „Katolicy i prawo: szanse i zagrożenia”

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przy współpracy Katedry Filozofii KUL po raz kolejny zorganizowała dwudniowy Międzynarodowy Kongres „Katolicy i prawo: szanse i zagrożenia”. 

Wybitni prelegenci, znakomici specjaliści, reprezentowali pięć kontynentów: Australię, Amerykę Południową, Amerykę Północną, Europę i Afrykę. Podczas sympozjum dzielili się swoją wiedzą z zakresu prawa.

I Międzynarodowy Kongres w WSKSiM videorelacja

Kongres rozpoczął się w piątek, 15 listopada o godz. 9.00 Mszą św. w WSKSiM. Następnie jako pierwszy głos zabrał JEm ks. kard. dr h.c. multiplex Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego z Watykanu, który wygłosił wykład pt. „Kościół katolicki a prawo”.

Następnie referat pt. „W jaki sposób prawo w Australii jest i może być używane do promowania lub szkodzenia wierze katolickiej?”, przedstawił prof. Michael Quinlan, dziekan Wydziału Prawa, Sydney University of Notre Dame z Australii. Wykład wygłosiła także prof. Krystyna Pawłowicz, poseł na Sejm RP zaprezentuje wykład pt. „Prawo – obszar walki z polskim Kościołem”. [więcej]

Również drugi dzień kongresu rozpoczął się Mszą św., po niej wprowadzono w kolejną część wykładową. Swoje referaty wygłosili m.in. dr Maria Teresa Enriquez Gomez, Universidad Panamericana, Wydział Filozofii w Meksyku oraz prof. Patricia Santos Rodriguez, Universidad San Pablo w Madrycie.

Kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL i wykładowca w WSKSiM, prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, zachęcając na łamach Naszego Dziennika do udziału w sympozjum podkreślał, że katolicy muszą mieć rozeznanie w zakresie nadużywania prawa, aby bronić wartości, które są nienaruszalne.

– Katolicy nie mogą być bierni, muszą walczyć o prawa człowieka. Najpierw jednak trzeba posiadać właściwe rozeznanie mechanizmów nadużywania prawa czy stanowienia prawa, które jest tylko zalegalizowaną przemocą. Muszą też wiedzieć, jak zgodnie z prawem bronić wartości i zasad, które są nienaruszalne – zwrócił uwagę prof. Piotr Jaroszyński.

Patronat medialny nad kongresem objęło Radio Maryja, TV Trwam, Nasz Dziennik, Niedziela – tygodnik katolicki, Źródło i miesięcznik „W naszej rodzinie”.

Program Kongresu:

vi międzynarodowy kongres katolicy i prawo - plakat

Kliknij, aby powiększyć

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl