fot. sxc.hu

EWANGELIA

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: „Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: „Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?”. Jezus odpowiedział: „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: ’Ja jestem’ oraz ’nadszedł czas’. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: „Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie”.

Łk 21, 5-19

***

Strzeżcie się!

„Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono”. Jak rozumieć przestrogę Jezusa? Czym najłatwiej uwieść człowieka? Jak najprościej opisać strukturę pokusy? Z zasady jest ona pozorem dobra.

Sięgając po nie, łudzimy się, iż będzie w stanie zaspokoić pragnienie pełni życia, da nam szczęście, ugruntuje kompetencje w rozstrzyganiu, co jest dobre, a co złe. Taką naturę ma każdy grzech, u podstaw nawet najbardziej zbrodniczego działania leży jakieś pozorne, subiektywnie rozumiane dobro (pijak sięga po butelkę z wódką, ponieważ daje mu to chwilowe poczucie spełnienia, pokój; dyktator rozpoczyna wojnę, ponieważ dobrem dla niego jest władza, powiększenie „przestrzeni życiowej” itd.). Złudzeniem, któremu ulega dziś wielu ludzi, jest przekonanie, iż można zbudować raj na ziemi, odrzucając Pana Boga. Głosi to wielu „mesjaszy”, strojących się w szaty populizmu bądź tłumaczących wszystko ideą humanizmu czy postępu. Jezus to przewidział: „Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: ’Ja jestem’ oraz: ’Nadszedł czas’” – mówił. Nie chodźcie za nimi! Zawsze u podstaw ich działania leży zafałszowanie bądź brak prawdy. W konsekwencji pojawia się fałszywie rozumiane dobro. Wojny, kataklizmy cywilizacyjne, o których mowa w dzisiejszej Ewangelii, nie są „dopustem Bożym” czy „karą”, lecz efektem nieporządku, który człowiek sam wygenerował, gardząc Ewangelią. Obnażają bezradność świata, stają się dlań wyrzutem sumienia. Stąd prześladowania, wściekłość i agresja, z jaką spotykają się chrześcijanie – analogiczna do tej, jaka dotknęła Jezusa, któremu włożono na ramiona krzyż, a potem do niego przybito. Dlatego św. Paweł, doświadczając prześladowań, mógł napisać: „Ciągle bowiem jesteśmy wydawani na śmierć z powodu Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym śmiertelnym ciele” (2 Kor 4, 11). To staje się udziałem każdego z nas.

Znamienna jest rada (polecenie), którą Jezus daje swoim uczniom: „Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić”. Obmyślanie obrony wedle tylko ludzkich zasad jest jakimś sposobem asekuracji, braku ufności. Chodzi o to, aby całkowicie zdać się na Pana Boga, Jemu powierzyć swój los – pozwolić na to, aby On nas przeprowadził przez „ciemną dolinę” (por. Ps 23) czasu, historii, by Jego mądrość i moc zatriumfowały.

ks. Paweł Siedlanowski

drukuj