[TYLKO U NAS] Dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”: Dziękujemy Polakom, że są misyjnymi dłońmi. Dzięki naszym darczyńcom każdego roku udaje się sfinalizować ok. 180 projektów na misjach

Dzięki naszym darczyńcom każdego roku udaje się sfinalizować czy dofinansować około 180 projektów na misjach. Są to projekty ewangelizacyjne, edukacyjne, ale także medyczne i charytatywne. Ta pomoc z Polski płynie. Za to jesteśmy bardzo wdzięczni – podkreślił ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, podczas „Polskiego punktu widzenia” w TV Trwam.

W II niedzielę Wielkiego Postu Kościół w Polsce obchodzi niedzielę „Ad Gentes” – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami [zobacz więcej]. Ofiary zbierane tego dnia do puszek są przeznaczone na pomoc polskim misjonarzom, aby mogli prowadzić dzieła ewangelizacyjne, edukacyjne, medyczne i charytatywne.

Tegoroczna niedziela „Ad Gentes” przeżywana jest pod hasłem „Eucharystia i misje”.

– W tym roku chcemy zwrócić szczególną uwagę na związek Eucharystii z misjami. I to w podwójnym sensie. Każda Msza św. buduje Kościół, tworzy Kościół, tam, gdzie jest kapłan, sprawowana jest Eucharystia, gdzie Chrystus jest obecny, tam wokół Niego powstaje wspólnota i wzrasta Kościół – mówił ks. Zbigniew Sobolewski.

Gość TV Trwam podkreślił, iż Sobór Watykański II uczy, że misje mają dwa znaczenia: głoszenie Chrystusa oraz budowanie wspólnoty Kościoła.

– Eucharystia ma w sobie potężny ładunek posłania. Każda Msza św. kończy się wezwaniem: „Ite, missa est” – Idźcie, jesteście posłani. To spotkanie z Chrystusem, ta radość zetknięcia się z Jego słowem, możliwość karmienia się Jego ciałem zobowiązuje nas do tego, żebyśmy tego skarbu wiary nie zatrzymywali dla siebie. Idziemy do naszych rodzin, do najbliższego środowiska i dzielimy się z innymi tym, czego doświadczyliśmy – wskazał.

Obecnie na misjach posługuje 1903 misjonarzy i misjonarek z Polski w 98 krajach misyjnych. Dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” zwrócił uwagę, że bardzo ważnym ogniwem w misjonarskiej misji Kościoła są kapłani.

– Trudno wyobrazić sobie Kościół bez kapłana. Tam, gdzie brakuje kapłanów zawsze jest jakiś niedobór, cierpienie, brak. Widzimy to chociażby w krajach w Ameryce Łacińskiej. Gdzie brakuje księży, gdzie nie ma Eucharystii, gdzie wierni nie mają łatwego kontaktu z Kościołem – bardzo szybko lęgną się demony zabobonu, wchodzą w grę sekty – powiedział ks. Zbigniew Sobolewski.

Gość „Polskiego punktu widzenia” zaznaczył, iż sytuacja powołań kapłańskich w krajach misyjnych jest zróżnicowana, a Europa nie jest tu przodującym kontynentem.

– Już w wielu regionach nie brakuje kapłanów tubylczych, rodzimych. Co więcej, młode kościoły afrykańskie otwierają się na misje „Ad Gentes” i wysyłają – nawet mając braki u siebie – kapłanów do innych diecezji. Chodzi też o to, aby pokazać uniwersalizm Kościoła, nie zamykać się na własnym podwórku. Natomiast są jeszcze regiony, które bardzo potrzebują misjonarzy. Takim kontynentem jest Ameryka Południowa, też Azja. Chociaż Azja i Afryka to kontynenty wielkiego wzrostu powołań kapłańskich. Jak patrzymy na mapę powołań to oni przodują. Już nie Europa, ale Azja i już nie Europa a Afryka – akcentował kapłan.

Innym ogniwem misji są osoby świeckie. Na dzień dzisiejszy mamy 37 takich osób z Polski.

– Potrzebni są nieraz ci, którzy zajmują się internetem, informatyką, bardzo często potrzebni są metodycy, np. nauczania. Spektrum działania misjonarzy świeckich jest bardzo duże. Warto podkreślić, że oni nie tylko są tam, żeby pomagać w prowadzeniu nieraz bardzo specjalistycznych dzieł. Oni są tam, aby sobą świadczyć o swojej wierze, o Chrystusie, sobą pociągać – wskazał dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Ks. Zbigniew Sobolewski przyznał, że Polacy chętnie pomagają misjonarzom.

– Przy okazji dzisiejszego Dnia Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami chciałbym podziękować. Reprezentuję Dzieło Pomocy „Ad Gentes” przy Konferencji Episkopatu Polski ds. misji. Dzięki naszym darczyńcom udaje się każdego roku sfinalizować czy dofinansować około 180 projektów na misjach. Są to projekty ewangelizacyjne, edukacyjne, ale także medyczne i charytatywne. To są duże pieniądze, które przekazujemy na ręce misjonarzy, a ci mają to wykorzystać na placówkach misyjnych dla dobra tamtych ludzi. I tak się dzieje. Oprócz nas są też MIVA Polska (…), Papieskie Dzieła Misyjne, jest wiele fundacji kościelnych. Ta pomoc z Polski płynie. Za to jesteśmy bardzo wdzięczni. Ks. bp Jerzy Mazur, przewodniczący komisji misyjnej, kiedyś powiedział mi bardzo piękne przysłowie afrykańskie, które usłyszał, kiedy był jeszcze misjonarzem w Ghanie: jednym palcem twarzy nie umyjesz, dobrze jest, jak ma się całą rękę, wtedy już lepiej można umyć twarz, a jeszcze lepiej, jak są obie dłonie. Dziękujemy Polakom za to, że są tymi dłońmi. Za to, że jest nas tak dużo osób, które pomagają, mają w sercu misje. Dziękujemy za każdą modlitwę za misjonarzy i misjonarki, dziękujemy za każdą ofiarę (…). Dziękuję także całej Rodzinie Radia Maryja za to, że jesteście tak bardzo umisyjnieni – mówił dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Dzieło Pomocy „Ad Gentes” można wspierać przez cały rok, wysyłając SMS na numer 72032 o treści „Misje”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl