Święci i katolicy wśród 60. wielkich postaci wyróżnionych przez UNESCO

Rada Wykonawcza ONZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury sporządziła listę 60. wielkich postaci, które obchodzą ważne rocznice w latach 2022-2023. Lista osób jest również wyrazem docenienia geniuszu chrześcijańskiego, który objawiał się w ciągu wieków. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. św. Teresa z Lisieux czy Mikołaj Kopernik.

W gronie osób wskazanych przez UNESCO znalazł się polski matematyk i astronom, Mikołaj Kopernik, który obalił przekonanie obowiązujące do jego czasów, że ziemia stanowi centrum wszechświata i wprowadził ludzkość w epokę nowoczesności.

Kolejnymi osobami są: czeski biolog Grzegorz Mendel, który odkrył mechanizmy genetyki człowieka oraz „naukowiec miłości”, młoda francuska zakonnica klauzurowa św. Teresa z Lisieux, której dusza fascynowała pokolenia nie tylko wierzących.

Mikołaj Kopernik, Grzegorz Mendel i Teresa z Lisieux to trzy osobowości, które w różny sposób naznaczyły swoją epokę i przyczyniły się do powszechnego dobra ludzkości, a razem są one wyrazem chrześcijańskiego „geniuszu”, symbolizowanego przez trzy różne powołania we wspólnocie Kościoła: kapłana, mnicha augustiańskiego i mniszkę karmelitańską.

To właśnie ich, wraz z 60. innymi osobistościami, UNESCO postanowiło uczcić w dwuletnim okresie 2022-2023, zgodnie z wieloletnim programem mającym na celu uhonorowanie osób z każdego narodu, które wyróżniły się w dziedzinie pokoju, edukacji, nauki, nauk społecznych i komunikacji. Decyzja jest ogłoszona, choć formalnie zostanie zatwierdzona przez Konferencję Generalną UNESCO w listopadzie.

Grzegorz Mendel będzie wspominany w 2022 r. z okazji 200. rocznicy urodzin, natomiast w 2023 r. wydarzenia skupią się na 150. rocznicy urodzin św. Teresy, 550. rocznicy urodzin Kopernika. Ich imiona, podobnie jak imiona pozostałych osobistości, zostały zaproponowane przez narody urodzenia poszczególnych postaci, a więc przez Polskę, Czechy, Armenię i Francję.

„Święty Jan Paweł II mówił, że wiara, która nie staje się kulturą, nie jest wiarą dojrzałą. Interesującą rzeczą w debacie, która nastąpiła po wskazaniu tych rocznic – debacie skoncentrowanej na temacie edukacji dla tolerancji – jest to, że niektóre kraje, począwszy od Indii, zaczęły mówić: Dlaczego mówimy tylko o kulturze i edukacji, nie mówiąc nigdy o edukacji duchowej i religijnej? To oddzielenie typowe dla Zachodu i dla Europy, sięgające XIX, a nawet XVIII wieku” – wskazał ks. Francesco Follo z Papieskiej Rady Kultury.

„Chrześcijaństwo nie znajduje się jedynie u początków, ono nadało Europie formę. Także de Lubac mówił, że można stworzyć społeczeństwo bez Boga, ale będzie ono zawsze przeciwko człowiekowi” – dodał.

Krzysztof Ołdakowski SJ/Radio Watykańskie

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl