fot. pixabay.com

Nicea wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Położona na Lazurowym Wybrzeżu Nicea została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako „kurort zimowy Riwiery”. Organizacja doceniła dziedzictwo architektoniczne, krajobrazowe i urbanistyczne francuskiego miasta.

„Wpisanie Nicei na listę utrwala to miasto jako archetyp kurortu zimowego Riwiery, z jego wyjątkowym położeniem między morzem a górami oraz zróżnicowanymi wpływami, które ukształtowały jego dziedzictwo” – napisała na Twitterze francuska minister kultury, Roselyne Bachelot.

Aż do początku XIX wieku Nicea była wioską należącą do Królestwa Sardynii. Rozsławił ją szkocki pisarz Tobias Smollett w relacji z podróży opublikowanej w 1766 roku – stała się wówczas modna wśród turystów angielskich.

Do 1850 roku Nicea rozwinęła się w pełni, stając się „zimową stolicą” popularną wśród rentierów, arystokratów i bogaczy, którzy mogli „korzystać ze świeżego powietrza”, przechadzając się po tamtejszych parkach i promenadach. W mieście zasadzono też egzotyczne rośliny, takie jak palmy i drzewa pomarańczowe.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl