fot. prezydent.pl

Prezydent: Obiekty listy UNESCO „Pamięć Świata” – ważnym czynnikiem edukacji

Wyróżniane obiekty Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” są ważnym czynnikiem edukacji umożliwiającej refleksję nad historią – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników piątkowej uroczystości wręczenia certyfikatów wpisu na tę listę.

Jak podkreślił prezydent w liście, uroczystość „wpisuje się w kontekst obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości”.

„To dla nas ogromnie ważne, że przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów oraz środowiska naukowego wchodzący w skład polskiego komitetu programu UNESCO >>Pamięć Świata<< wskazali listę 19 obiektów, które ściśle wiążą się z tym jubileuszem. Są to oryginały dokumentów historycznych ilustrujących dążenia Polaków do niepodległości, archiwalna dokumentacja ukazująca proces powstawania i działania formacji wojskowych walczących o suwerenność w okresie przełomowym już od 1914 r., ale także akty normatywne i dokumenty z okresu budowania niezależnej państwowości i znaczenia gospodarczego II RP” – wyjaśnił w liście.

Andrzej Duda zaznaczył, że wszystkie wyróżniane obiekty Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” są „cennymi dokumentami, pieczołowicie przechowywanymi i poddawanymi konserwacji”.

„Są one ważnym czynnikiem edukacji umożliwiającej refleksję nad historią, a przez to rozwijanie świadomości dotyczącej własnej tożsamości, lepszego rozumienia siebie i innych oraz przyjmowania postawy szacunku do wspólnej przeszłości. Dlatego z wielkim uznaniem i wdzięcznością myślę o wspaniałej pracy, jaką wykonują polscy historycy, konserwatorzy i archiwiści dla zachowania dziedzictwa dokumentacyjnego i upowszechniania dostępu do nich” – napisał.

Prezydent wyraził także nadzieję, że dalsze prace nad rozszerzeniem krajowej i międzynarodowej listy Programu UNESCO będą przyczyniać się do upowszechniania wiedzy o Polsce.

„Niech stanowią źródło naszej wspólnej satysfakcji z unikatowych zbiorów dokumentacyjnych” – podsumował Andrzej Duda.

W uroczystości, która odbywa się w warszawskim Belwederze, uczestniczą także m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

PAP/RIRM

drukuj