fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent wręczył odznaczenie „bohater czasu pokoju”

Prezydent Andrzej Duda odznaczył ,,bohaterów czasu pokoju”. To osoby, które wykazały się odwagą niosąc pomoc innym, narażając swoje bezpieczeństwo.

Uroczystość wręczenia odznaczeń miała miejsce w Pałacu Prezydenckim. Podczas niej prezydent określił postawę odznaczonych jako ,,dowód humanizmu i człowieczeństwa”. Andrzej Duda dziękował też za ich ,,szlachetność”.

– Dzisiaj jest uroczystość, która ma wyjątkowy charakter, uroczystość wyróżnienia, odznaczenia bohaterów czasu pokoju, ludziom, którzy nieśli pomoc bliźnim, współobywatelom, nie zważając na własne interesy, na własne bezpieczeństwo, wykonując służbę – ogromnie za to dziękuję. To niezwykle ważne, bardzo często także trudne zadanie, balansowanie na granicy swojego osobistego bezpieczeństwa życia, zdrowia. To wielki dowód humanizmu, to wielki dowód człowieczeństwa – powiedział Prezydent RP.

Krzyż zasługi za dzielność pośmiertnie otrzymali Marek Giro i Przemysław Piotrowski. Medal za ofiarność i odwagę został przyznany z kolei m.in. ppor. marynarki Piotrowi Bidzińskiemu i Ryszardowi Ciszewskiemu. Pierwsze odznaczenie przyznawane jest za zasługi w ratowaniu mienia, drugie za ratowanie życia ludzkiego.

RIRM

drukuj