Środowa audiencja ogólna: Gospodarka potrzebuje etyki

Rozwój ludzkości powinien być zbudowany na zasadach sprawiedliwości i dobra wspólnego, przypomniał wczoraj Ojciec Święty, nawiązując w czasie audiencji ogólnej w Watykanie do ogłoszonej dzień wcześniej swej trzeciej encykliki. – Gospodarka potrzebuje etyki, aby mogła funkcjonować we właściwy sposób – z mocą podkreślił Benedykt XVI. Wezwał światowych polityków, przedsiębiorców i konsumentów do kierowania się logiką daru i zmiany swojego stylu życia. Zaapelował także o modlitwę w intencji rozpoczętego wczoraj w L”Aquili szczytu G8 – najbogatszych państw świata.

W czasie spotkania z ponad 10 tysiącami pielgrzymów w watykańskiej Auli Pawła VI Ojciec Święty przedstawił główne myśli swej społecznej encykliki „Caritas in veritate”. Podkreślił, że miłość w prawdzie jest główną siłą napędową rozwoju każdej osoby i całej ludzkości. – Miłować kogoś, to chcieć czyjegoś dobra i skutecznie działać dla tego celu – wyjaśnił Papież. Dodał, że człowiek może się w pełni rozwijać tylko we wspólnocie i miłuje skutecznie wówczas, gdy działa dla dobra wspólnego.
Ojciec Święty wezwał światowych polityków, przedsiębiorców i konsumentów do kierowania się logiką daru i zmiany swojego stylu życia. Podkreślił, że naczelną zasadą gospodarki nie może być tylko zysk. Człowiek i ludzkość muszą rozwijać się w sposób całościowy, osoba ludzka składa się bowiem nie tylko z ciała, ale też z duszy. Każdy program rozwoju powinien brać ten aspekt duchowy pod uwagę, a siłą napędową wszelkiego postępu jest miłość w prawdzie – podkreślił Benedykt XVI. Papież zaznaczył też, że encyklika nie mówi, jak należy rozwiązać trwający obecnie kryzys finansowy. Dodał jednak, że kierowanie się zasadami sprawiedliwości i dobra wspólnego pozwoli na uporanie się z takimi problemami światowymi, jak: głód, rosnące różnice ekonomiczne, zanieczyszczenie środowiska oraz kryzys moralny i kulturowy.
Na zakończenie katechezy Ojciec Święty wezwał obecnych na audiencji pielgrzymów, by modlili się w intencji szczytu G8. – Oby ten ważny światowy szczyt mógł przynieść decyzje i wskazania służące autentycznemu postępowi wszystkich narodów, zwłaszcza najbiedniejszych – powiedział. Po wygłoszeniu katechezy i streszczeniu jej w głównych językach świata Papież pozdrowił obecnych na audiencji wiernych z różnych krajów, w tym także Polaków.

SJ, KAI

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl