Spotkanie w perspektywie wiary i miłości

– To hymn wielkości Boga, który działał i działa za pośrednictwem wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II – tak o tysiącach listów, świadectw pisanych przez dzieci i dorosłych, przesyłanych do biura postulatora procesu beatyfikacyjnego i tych kierowanych uprzywilejowaną drogą, czyli zostawianych na grobie Sługi Bożego, mówił ks. prałat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, podczas wczorajszej prezentacji książki „Nowe cuda”. Publikacja jest zbiorem tych listów, a także świadectw hierarchów Kościoła i znanych osób o Papieżu Polaku.

Postulator procesu, pytany o datę beatyfikacji Ojca Świętego, podkreślił po raz kolejny, że w jego przekonaniu Jan Paweł II już jest święty, już przebywa w gronie błogosławionych i świętych. Proces beatyfikacyjny jest zaś tylko aspektem eklezjalnym, historycznym, który niedługo potwierdzi to głębokie przekonanie wielu ludzi na całym świecie. Wyjawił także, że gotowy już jest summariusz – odpowiednik positio, ale dotyczący cudu potrzebnego do beatyfikacji. Ksiądz prałat złożył już definitywną kopię tego dokumentu. Jest on teraz przedmiotem wstępnego studium. Ksiądz Oder wyraził nadzieję, iż w ciągu kilku tygodni otrzyma pozwolenie na druk dokumentu i definitywne złożenie go w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Postulator procesu ujawnił też, że wyznaczony jest termin dyskusji teologów nad kilkutomowym positio.

Odnosząc się do kolejnych prasowych doniesień na temat zamachu na Ojca Świętego, ks. Oder podkreślił, że Papieża nigdy nie interesował polityczny aspekt zamachu na jego osobę. Jan Paweł II był człowiekiem wiary i wszystko odczytywał właśnie w duchu wiary i swojego posłannictwa w Kościele. – Również ten zamach odczytywał jako znak Boży, jako dar Boży dla Kościoła. Mówił, że swoim cierpieniem ma wprowadzić Kościół w nowe tysiąclecie – podkreślił postulator procesu.

Podczas prezentacji ks. Zygmunt Kosowski, dyrektor wydawnictwa św. Stanisława BM, które wydało „Nowe cuda”, wyjaśnił, że 100 tys. egzemplarzy pierwszego tomu trafiło już w ręce czytelników, natomiast obecny tom na razie wydrukowany jest w liczbie 40 tysięcy. Aleksandra Zapotoczny, redaktor książki, poinformowała, że przygotowywany jest już trzeci tom, bo świadectw ciągle przybywa.

– Jest to książka, która zawiera doświadczenie spotkania z miłością Ojca Świętego, zarówno za jego życia, jak i później, w sferze pielgrzymowania duchowego do jego grobu – mówił ks. Oder. – Był to człowiek żyjący pełnią człowieczeństwa, pełnią ludzkich uczuć i doświadczeń, dlatego też spotkanie z nim z całą pewnością dotykało nie tylko umysłu, ale i serca człowieka – dodał. Jak podkreślił, dla niego osobiście okres pracy jako postulatora to czas trwających kilka lat bardzo osobistych rekolekcji kapłańskich, to spotkanie z człowiekiem zafascynowanym swoim powołaniem do bycia kapłanem Jezusa Chrystusa.


Maria Popielewicz
drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl