Słowo powitania na rozpoczęcie Mszy św.

Siostry i Bracia.



Świętujemy dzisiaj 19 rocznicę powstania Radia Maryja. Powstało ono z woli Kościoła, który głosem Soboru Watykańskiego II uczy, że wszyscy synowie Kościoła mają starać się jednomyślnie o to, by środki przekazu społecznego stosowane były skutecznie, bez zwłoki, z największą zapobiegliwością – w rozlicznych pracach apostolskich, tak jak tego wymagają okoliczności czasu. Niech synowie Kościoła uprzedzają szkodliwe inicjatywy, szczególnie tam, gdzie postęp religijny i moralny wymaga pilniejszej aktywności”. To cytat z Dekretu o środkach społecznego przekazu.
Radio Maryja powstało jako odpowiedź na wezwanie Kościoła do nowej ewangelizacji, z której Ojciec Święty Jan Paweł II uczynił główny program swego pontyfikatu.
Radio Maryja wyrosło na gruncie charyzmatu oo. redemptorystów, znanych i cenionych w Kościele głosicieli słowa Bożego, rekolekcjonistów i misjonarzy.
Radio Maryja narodziło się w klimacie wielkiego zrywu wolnościowego Polaków, którzy żądali nie tylko chleba i pracy sprawiedliwie wynagradzanej,
ale również wolności słowa i prawdy w życiu społecznym, zaczadzonym po wojnie komunistyczną i ateistyczną propagandą.

 

Słowo powitania na rozpoczęcie Mszy św.

 

 

 

Nie samym chlebem bowiem żyje człowiek. Oprócz chleba i czegoś do chleba pragnie on jak świeżego powietrza słowa prawdy. Prawda bowiem wyzwala, prawda rozwija, prawda uszlachetnia, także wtedy, gdy jest prawdą gorzką jak lekarstwo. Dla milionów chrześcijan w Polsce prawdą sprawdzoną przez stulecia jest Jezus Chrystus, jest Jego Ewangelia głoszona niestrudzenie przez Kościół na ojczystej ziemi. I w tej prawdzie wychowały się pokolenia Polaków od pamiętnego chrztu Polski w 966 roku.
Ta prawda stanowi fundament naszego etosu w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym i społecznym. Etosu godności człowieka i jego niezbywalnych praw, zwłaszcza prawa do życia od poczęcia po naturalną śmierć, Etosu małżeństwa i rodziny, która jest kolebką życia i miłości. Etosu pracy, który daje pierwszeństwo osobie przed rzeczą i widzi w człowieku nie siłę roboczą, ale współpracownika Boga w dziele doskonalenia świata.
Etosu sprawiedliwości i miłości społecznej. Etosu umiłowania tego co własne, rodzime, odziedziczone po naszych ojcach – a co jest naszą ojcowizną i Ojczyzną.
A jest Ojczyzną nasza ziemia, nasza wspólna historia, nasz język, i kultura, nasz naród i wszystkie jego stany, chłopi, którzy żywią i bronią, robotnicy przy różnych warsztatach pracy, inteligencja i uczeni, którzy rozsławili Polskę swoim talentem i wynalazkami na skalę światową, są artyści i twórcy kultury, są duchowni i osoby konsekrowane, służący Ludowi Bożemu w drodze do niebieskiej Ojczyzny, zawsze oddani temu Ludowi i dzielący z nim jego losy: w kraju i na obczyźnie, w czasach wolności i zniewolenia, w hitlerowskich obozach zagłady i w sowieckich łagrach.

Kiedy powstawało Radio Maryja, jako zwiastun nowych czasów, czasów wolności słowa i upodmiotowienia narodu, usiłowano nadal utrzymać w eterze zasady systemu totalitarnego: Ewangelii wstęp wzbroniony, Kościołowi wstęp wzbroniony, katolikom przyznającym się do wiary wstęp wzbroniony. Dlatego Radio Maryja musiało niejednokrotnie zmagać się o przetrwanie i wciąż napotyka różne trudności.
A jednak trwa, bo wciąż jest zapraszane przez rzesze Polaków do ich domów, do miejsc ich pracy, do szpitali i domów opieki społecznej. Jest zapraszane przez ludzi prostych i wykształconych, przez posuniętych w latach, ale też młodych a nawet dzieci.
I dzięki tym wszystkim ludziom przetrwało i trwa. Jest na ich wyłącznym utrzymaniu. Siłą jego trwania i jego rozwoju są ludzie, którzy czują i mówią: to nasze radio.

Siostry i Bracia.


Ojciec Święty Jan Paweł II powiedział do Pielgrzymów Rodziny Radia Maryja słowa, które dobrze znamy : „Ja Panu Bogu dziękuję codziennie, że jest w Polsce takie Radio, że się nazywa Radio Maryja”.
Dziś, w 19 rocznicę powstania Radia Maryja, powtarzamy za Ojcem Świętym te słowa, bardziej jeszcze świadomi tego, co zawdzięczamy naszej rozgłośni. Dziękujemy za radio, które każdego dnia prowadzi nas do Boga przez modlitwę. Dziękujemy za codzienne katechezy, które umacniają naszą wiarę. Dziękujemy za transmisje papieskich katechez środowych i liturgii sprawowanych przez Ojca Świętego. Dziękujemy za wytrwałe przypominanie nauczania Sługi Bożego Jana Pawła II i jego pielgrzymek do Ojczyzny. Za informacje o życiu Kościoła w kraju i na świecie.
Za duchowe pielgrzymowanie do miejsc świętych i codzienne pielgrzymowanie na Jasną Górę w godzinie Apelu. Dziękujemy za podtrzymywanie tradycji ojczyźnianych i wspólne myślenie o Polsce. Za organizowanie pomocy potrzebującym. Za jednoczenie Polaków wokół nadrzędnych wartości. Za umacnianie więzi z rodakami rozsianymi po wielu krajach świata.

Dziękujemy za to wszystko Bogu…Ale też dziękujemy za ludzi, którzy ofiarnie służą Radiu. Za zespół radiowy za czele z o. Dyrektorem, założycielem Radia Maryja. Za ludzi dobrej woli, którzy to dzieło wspomagają duchowo i materialnie.

Siostry i Bracia.


Pomimo złej pogody jest nas wielu na tej dziękczynnej liturgii. To także wymowne świadectwo, jak bardzo Radio Maryja jest nam potrzebne. Wszystkich serdecznie pozdrawiam w toruńskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. To przecież Ona otacza płaszczem swojej opieki Radio, które nosi Jej imię i zawierza się Jej Nieustającej Pomocy.

Pozdrawiam obecnych księży biskupów, a wśród nich Pasterza Kościoła Kieleckiego, bpa Kazimierza Ryczana, którego proszę o wygłoszenie homilii. Pozdrawiam Ojca Prowincjała wraz ze wspólnotą Redemptorystów Pozdrawiam licznie zgromadzonych kapłanów i osoby konsekrowane. Słowa pozdrowień kieruję do O. Dyrektora i jego współpracowników w Radiu Maryja.

Z radością witam i pozdrawiam w tym sanktuarium Rodzinę Radia Maryja, pielgrzymów z różnych części kraju oraz mieszkańców Torunia. Pozdrawiam gorąco rodaków w kraju i za granicą, którzy jednoczą się z nami we wspólnej modlitwie.

Tak jak pierwsi chrześcijanie zgromadzeni w Wieczerniku, trwajmy jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa. Niech w tym spotkaniu ożywia nas jeden Duch i jedno serce.

A Ciebie, Matko Niepokalana, Pomocy Nieustająca, z głębi serca prosimy: Bądź z nami w każdy czas, wspieraj i ratuj nas, Matko …

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl