Zbrodnicze eksperymenty na dzieciach

Rząd Australii wydał naukowcom pozwolenie na klonowanie poczętych dzieci do celów terapeutycznych. Jako pierwsza taką możliwość otrzymała firma z Sydney, która zajmuje się przeprowadzaniem zapłodnienia in vitro. Ten sam rząd stara się jednocześnie zalegalizować w stanie Wiktoria zabijanie dzieci poczętych nawet w szóstym miesiącu ich życia.

Przedstawiciele rządowej Rady ds. Państwowej Służby Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC) już zapowiedzieli, że w razie pomyślnego zakończenia eksperymentu powstanie pierwszy na świecie sklonowany embrion. Stanie się on źródłem pozyskiwania komórek macierzystych. Technika ta może być też wykorzystywana do klonowania reprodukcyjnego, które zarówno w Australii, jak i w innych krajach jest zabronione. Takiego rozwoju wypadków spodziewa się większość australijskich etyków.

Australijska firma dysponuje obecnie około 7200 komórkami jajowymi. Jej przedstawiciele twierdzą, że 4 lata temu udało im się wyodrębnić z embrionów – za pomocą procedury in vitro – komórki macierzyste. W Australii zakaz badań nad tzw. klonowaniem terapeutycznym został wydany w grudniu 2006 roku. Był to jeden z nielicznych głosów sumienia w parlamencie i wszystko wskazuje na to, że ostatni. Tego typu eksperymentom sprzeciwia się Kościół katolicki i część bioetyków. Podkreślają oni, że klonowanie, nawet jeśli jest przeprowadzane w „celach medycznych”, polega na produkcji komórek i tkanek od sklonowanych istnień ludzkich, których rozwój zostaje przerwany. Następuje zatem uśmiercenie człowieka w jego prenatalnej fazie rozwoju, aby mógł zostać wykorzystany do „naprawy” innego człowieka. – Z punktu widzenia etyki katolickiej takie działanie jest niedopuszczalne, gdyż manipuluje życiem ludzkim. Taka zgoda, nawet jeśli jest zgodna z prawem, nie obowiązuje katolików w sumieniu, ponieważ odbywa się za cenę zbrodni – podkreślił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” etyk ks. dr Tomasz Dutkiewicz, wykładowca WSKSiM i Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Zdaniem księdza Dutkiewicza, jest to bardzo niebezpieczny grunt, gdyż traktuje się na nim człowieka jako materiał na części zamienne. – Wiążą się z tym także skutki, których nie możemy jeszcze przewidzieć – zauważył etyk, przypominając, że tego typu instrumentalne traktowanie jest równoznaczne z brakiem szacunku dla ludzkiego życia.

Ponadto australijscy parlamentarzyści chcą zalegalizować projekt nowej ustawy aborcyjnej, która pozwoli na zabijanie dzieci poczętych nawet w 24. tygodniu ich życia. Tymczasem o odrzucenie nowego projektu wystąpiła przed parlamentem Gianna Jessen, 31-letnia Amerykanka z Nashville, która przeżyła aborcję. – Jeśli w aborcji chodzi o prawa kobiet, to gdzie były moje prawa? Moje życie gasło w imię praw kobiet – podkreślała Jessen, która sama siebie określa mianem „dziewczynki Boga”. Dwudziestodziewięciotygodniowe dziecko przeżyło mimo zaaplikowania zabójczego zastrzyku z roztworu soli. Jessen przyleciała do Australii na zaproszenie tamtejszego Kościoła i organizacji broniących życia.

Marta Ziarnik

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl