ŚDM. Ks. abp Depo – nie lękajcie się przyszłości; miłość Chrystusa potężniejsza

Nie lękajcie się świata i jego przyszłości; miłość Chrystusa jest potężniejsza od zła i śmierci – wezwał młodych zgromadzonych na spotkaniu „Razem na Szczycie – Dzień Jedności ŚDM” na jasnogórskich błoniach metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Sobotnie spotkanie u wałów Jasnej Góry z udziałem paru tysięcy młodych ludzi zorganizowano w ramach Międzynarodowego Forum Młodych Emmanuel, odbywającego się w Częstochowie w dniach 20-25 lipca w ramach diecezjalnego programu Światowych Dni Młodzieży. Program pięciodniowego forum wypełniają modlitwy, konferencje, warsztaty, a także zabawa i muzyka.

W homilii podczas Mszy św., będącej jednym z głównych punktów spotkania, metropolita częstochowski nawiązał m.in. do słów św. Pawła z listu do Rzymian, że to Bóg pozwala odnosić zwycięstwo nad wszelkimi przeciwnościami, a zatem żadne z nich nie jest też w stanie odciąć człowieka od miłości Boga, która jest w Chrystusie.

„Jakże te słowa są nam potrzebne, że Bóg jest z nami w każdej okoliczności naszego życia, że dla nas posłał swojego syna, że w nim odnosimy zwycięstwo nad wszystkimi znakami beznadziei, cierpienia, bólu i śmierci, o których słyszymy w Iraku, czy na Bliskim Wschodzie, czy w Europie, jak we Francji, Belgii czy wczoraj w Monachium” – zaznaczył ks. abp Wacław Depo.

„Dlatego proszę was o osobistą rozmowę z Chrystusem przez pośrednictwo jego i naszej Matki. Albowiem każdy z nas jest od momentu naszego chrztu zanurzony w jego życie, w jego śmierć i zmartwychwstanie. Kto wierzy, ma przyszłość. Bóg jest przyszłością, Chrystus jest naszą przyszłością i nie ma wspanialszego daru i sposobu na życie i bycie razem niż eucharystia” – mówił ksiądz arcybiskup.

Ks. abp Wacław Depo przypomniał też pobyt w jasnogórskim sanktuarium podczas VI Światowych Dniach Młodzieży w sierpniu 1991 r. św. Jana Pawła II, który m.in. mówił wówczas do młodych ludzi, że dają całemu światu świadectwo swojej przynależności do Chrystusa i wspólnoty z Kościołem.

Metropolita wskazał przy tym, że tegoroczne ŚDM zbiegają się nie tylko z zainicjowanym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia, ale i 1050. rocznicą Chrztu Polski.

„Od początku w nasze dzieje ojczyste Kościół przyniósł Polsce Chrystusa i jego Matkę” – zaznaczył ks. abp Wacław Depo, akcentując, że to Maryja jest matką doskonałego zjednoczenia z Chrystusem.

Metropolita przytoczył ponadto przesłanie papieża Franciszka przed tegoroczną wizytą na ŚDM i w Częstochowie, że Dni mogą być danym światu „nowym znakiem harmonii”. Nawiązał również do wyrażonego przez Franciszka przekonania, że pielgrzymka do sanktuarium w Częstochowie będzie dla niego „zanurzeniem w tej wypróbowanej pod macierzyńską ręką Maryi wierze polskiego narodu” i że to zanurzenie przyniesie mu wiele dobra.

„My dzisiaj jesteśmy już uczestnikami tego pragnienia papieża, zanurzamy się tutaj w serce Jezusa miłosiernego i jego Matki, matki miłosierdzia. Zawierzmy więc Chrystusowi przez serce i ręce Maryi nasze spotkanie, naszą drogę do Krakowa i błogosławiony powrót do domów, aby przekazywać waszą radość wiary i nadzieję innym. Nie lękajcie się świata i jego przyszłości; miłość Chrystusa jest potężniejsza od zła i śmierci” – zaapelował na zakończenie homilii ks. abp Wacław Depo.

W programie sobotniego spotkania „Razem na Szczycie” znalazły się m.in. koronka do Bożego miłosierdzia, odprawiona po łacinie Msza św. pod przewodnictwem ks. abpa Wacława Depo i program wieczorny: uwielbienie z „77FM Formacją z Mocą”, a także apel jasnogórski zawierający tak, jak 25 lat temu, zawierzenie młodzieży opiece Matki Bożej w polskiej Kanie (taką nazwę przyjęła archidiecezja częstochowska na tegoroczne ŚDM).

Po Mszy św. zaplanowano m.in. historyczny spektakl plenerowy „Husaria – Chluba Oręża Polskiego” w wykonaniu Chorągwi Husarskiej z zamku Gniew na Pomorzu.

PAP/RIRM

drukuj