ŚDM: Droga Krzyżowa z Ojcem Świętym przypominająca o uczynkach miłosierdzia

Droga Krzyżowa, w której podczas Światowych Dni Młodzieży razem z młodymi uczestniczył będzie papież Franciszek, przypomni jednocześnie o uczynkach miłosierdzia wobec ciała i duszy. Stanowić będzie także prezentację wspólnot oraz stowarzyszeń, które realizują je we współczesnym świecie.

Piątkowe nabożeństwo zostanie zorganizowane na wzór drogi krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w Koloseum. Rozważania do niej przygotował ks. bp pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś.

XIV stacji ma korespondować z siedmioma uczynkami miłosierdzia wobec ciała i siedmioma wobec duszy. Każda będzie mieć swój tytuł i podtytuł, np. „Pan Jezus na śmierć skazany. Podróżnych w dom przyjąć”.

„Papież Franciszek będzie w centralnym miejscu – przy ołtarzu, do którego podąży procesja niosąca krzyż” – mówił szef sekcji wydarzeń centralnych ŚDM ks. Marek Hajdyła.

Drewniany krzyż – symbol Światowych Dni Młodzieży – poniosą na swoich barkach, od stacji do stacji, przedstawiciele stowarzyszeń i wspólnot, które znane są w Polsce i na świecie z dzieł miłosierdzia.

Przy każdej ze stacji odegrane zostaną bardzo krótkie – czasem kilkudziesięciosekundowe – etiudy artystyczne, pantomimiczno-baletowe nawiązujące do treści rozważań. Autorem choreografii jest Mateusz Polit, autor widowisk multimedialnych i spektakli teatralnych.

Dodatkowym wyróżnikiem stacji Drogi Krzyżowej będą drzewa – kilkumetrowe dęby, które po ŚDM zostaną posadzone na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach.

Piątkowe nabożeństwo na Błoniach będzie mieć inną oprawę muzyczną niż pozostałe wydarzenia centralne, bardziej kontemplacyjną i sprzyjającą modlitwie. Niewielki chór i orkiestra kameralna zagrają utwory klasyczne muzyki pasyjnej, które będą przeplatane improwizacjami jazzowymi w wykonaniu m.in. utalentowanego młodego skrzypka Adama Bałdycha. Za całą oprawę muzyczną tego nabożeństwa odpowiada Wiesław Delimat.

Według Komitetu Organizacyjnego w Drodze Krzyżowej może wziąć udział ok. 800 tys. wiernych.

PAP/RIRM

drukuj