fot. PAP/Piotr Wittman

ŚDM: jutro pielgrzymi zjadą z wszystkich diecezji do Krakowa

Pochodzą z różnych zakątków świata. Do Polski przyjechali, aby dać świadectwo swojej wiary i uczestniczyć w spotkaniu z Ojcem Świętym Franciszkiem. Już jutro młodzi ludzie rozmieszczeni w różnych diecezjach w całym kraju, przyjadą do Krakowa.

Od środy trwają obchody ŚDM w diecezjach. Wczoraj wieczorem na krakowskim Rynku Głównym, gdzie odbył się koncert Jednego Serca, Jednego Ducha, muzycy wykonali najbardziej znane katolickie pieśni uwielbienia w różnych aranżacjach.

Młodzi, których gościmy w naszym kraju, na każdym kroku pokazują swoją wiarę, która jest źródłem ich entuzjazmu i radości.

Podkreślają też jak ważna jest jedność i wspólna modlitwa.

– Ja myślę, że to jest ważne, żeby spotkać się tutaj razem, modlić się. Kiedy jest nas wielu, modlitwa jest silniejsza – mówi pielgrzymka z Francji.

Również polskie rodziny, które przyjęły pielgrzymów, umacniają się ich wiarą.

– Oni po prostu pragną. Pragną tej wiary, pragną się znaleźć tam razem ze wszystkimi, żeby podziękować Bogu za to, że są tutaj z nami – przekonują państwo Jacek i Mariola Sławińscy.

Do polskich diecezji przybyli młodzi z całego świata.

– Młodzi, którzy z całego świata odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, doświadczą dwóch fundamentalnych rzeczy: że Jezus prawdziwie jest centrum Kościoła, centrum całego świata, a także jest centrum ich młodych serc i ich życia. I że w Jezusie Kościół jest jeden, Kościół jest katolicki, powszechny, obejmuje cały świat – jest w każdym zakątku tego świata. Kto to odkryje, nie jest już samotnym. Nie ma nic ważniejszego w życiu jak spotkać miłość, która zwycięża samotność i pozwala się nam czuć częścią wielkiej rodziny Bożej, na rzecz całej rodziny ludzkiej – podkreślił ks. abp Bruno Forte, który wraz z młodymi modlił się dziś w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Toruniu.

W Warszawie rozpoczęła się część ŚDM dla żołnierzy. Mszy świętej koncelebrowanej wraz z księżmi biskupami z USA, Francji i Australii przewodniczył biskup polowy wojska polskiego ks. bp generał Józef Guzdek.

– ŚDM mają służyć odkryciu miłosiernego oblicza Boga. Są także czasem uczenia się miłosiernej postawy wobec bliźnich. Jako żołnierze powinniśmy odkryć, że jesteśmy powołani, aby bronić słabych, ochraniać uczciwych, wspomagać pokojowe istnienie ludów i narodów – mówił ks. bp gen. Józef Guzdek.

W wojskowej części ŚDM weźmie udział około 700 żołnierzy z Polski i dziesięciu innych państw.

Na młodych pielgrzymów czeka już Kraków, gdzie odbędą się centralne uroczystości. Dzisiaj w Brzegach zostały zaprezentowane dary, które otrzyma papież Franciszek. Wśród nich jest między innymi ręcznie wyhaftowana stuła.

Powoli dobiega końca pierwszy z etapów ŚDM. Kolejny rozpocznie się już jutro. Młodzi z całej Polski przyjadą do Krakowa, aby uczestniczyć w wydarzeniach centralnych. Pielgrzymi wezmą także udział w Festiwalu Młodych, specjalnie przygotowanych katechezach, koncertach i przedstawieniach. Ojciec Święty Franciszek przyleci do Polski w środę.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj