Rzemieślnicy pielgrzymowali na Jasną Górę

Ponad 2 tys. osób zgromadziła w niedzielę na Jasnej Górze doroczna pielgrzymka polskich rzemieślników. W skierowanej do tego środowiska homilii metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga zwrócił uwagę na problem braku pracy, szukania jej przez Polaków za granicą. 

Nawiązując do częstych w zawodach rzemieślniczych relacji mistrz-uczeń, metropolita wskazał na problem tworzenia w Polsce miejsc pracy dla młodych ludzi.

Trzeba pokochać młode pokolenie, trzeba zaufać młodemu pokoleniu. Oni też chcą coś sensownego robić; oni też chcą, by ich życie miało sens i by było dobre. I by z tego, co czynią, był także chleb dla nich, dla ich rodziny. Oni są dzisiaj w wielkim dylemacie – czy szukać pracy tu, na polskiej ziemi, gdzie jej nie widać, gdzie jej ubywa wręcz, czy też jechać gdzieś na obcą ziemię, gdzie zapraszają, kuszą, gdzie dobrze płacą, ale też owoce tej pracy wtedy tam zostają – powiedział ks. abp Dzięga.

„Każdy decyduje sam, w swoim sercu. Ja się nie dziwię tym, którzy jadą za pracą nawet daleko; ja ich rozumiem. A jednocześnie smutno się w sercu robi, że ci, którzy za polską ziemię odpowiadają, nie potrafią albo nie chcą – nie ma trzeciej możliwości, tu kryzys nie jest żadną odpowiedzią – (…) zadbać o dobrą organizację życia gospodarczego, o zdrową ekonomię” – dodał metropolita.

Chwalił rzemieślników za ich pracę, której efektem są konkretne przedmioty, często bardzo pieczołowicie i kunsztownie wykonane. „Przy was, przy waszych warsztatach, może wyrastać nowe pokolenie; wasi uczniowie, którzy będą patrzyli nie tylko na cząstkę procesów przetwarzania, ale będą patrzyli, jak się gotowy produkt, często wręcz dzieło sztuki, dzieło artystyczne, daje innym” – wskazał ksiądz arcybiskup.

Doroczna Pielgrzymka Rzemiosła przybyła w niedzielę na Jasną Górę po raz 32. pod hasłem „Rzemieślnicy zawsze wierni Bogu i Kościołowi”. Pielgrzymi, wraz z ubraną w tradycyjne stroje z insygniami cechowymi starszyzną cechową, reprezentowali wiele rzemieślniczych izb branżowych, m.in. stolarską, fryzjerską, krawiecką, piekarniczą, cukierniczą, złotniczą, tapicerską, szewską i spożywczą. Wystawiono kilkaset pocztów sztandarowych.

Rzemieślnicy ze Szczecina ofiarowali jako wotum dla Jasnej Góry obraz przedstawiający papieża Franciszka. Od 2010 r. na Szczycie jasnogórskim znajdują się ozdobne kute kraty z wizerunkami historycznych orłów – godła państwa polskiego. To dar polskich rzemieślników dla częstochowskiego sanktuarium.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl