fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Zakończyła się XVIII pielgrzymka PKRD na Jasną Górę

Członkowie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci po raz 18 spotkali się na Jasnej Górze. Tegorocznej ogólnopolskiej pielgrzymce przyświecało hasło „Matko Najświętsza dziękujemy”.

Spotkanie rozpoczęło się od koncertu zespołu „Armia Dzieci”.

Następnie uczestnicy pielgrzymki spotkali się z Magdą Buczek, założycielką PKRD. W swoim wystąpieniu Magda Buczek podkreśliła, że XVIII pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę przypada w szczególnym czasie.

– Jest to naprawdę dla nas wyjątkowy rok, rok jubileuszowy – 20 lat istnienia Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, w roku setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie, ale tutaj, na Jasnej Górze, to również 300 lat od koronacji Cudownego Obrazu Matki Najświętszej. Dlatego przechodzimy właśnie pod hasłem: „Matko Najświętsza – dziękujemy!”. Przychodzimy z wielką wdzięcznością w naszych sercach, wdzięcznością za wszystko to, czym Bóg przez stawiennictwo Maryi nas obdarza przez tyle lat – powiedziała założycielka PKRD.

O godz.13:30 sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Antoniego Długosza. W homilii ks. bp Antoni Długosz nawiązał m.in. do przypadającej w tym roku 300-rocznicy koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

– Matka Boża Królowa służy każdemu człowiekowi. Znakiem obecności Matki Bożej w naszym życiu jest to miejsce. Tutaj, na Jasnej Górze, Matka Boża przeszło 600 lat przebywa z nami, by powiedzieć: „Dzieci, kocham Was, jestem o was zatroskana” . W tym roku obchodzimy 300-lecie ukoronowania obrazu Matki Bożej. Cieszymy się z tego i mówimy: „Matko Boża, dziękujemy!”. Dlatego nie dziwi nas, że obraz Matki Bożej jest prawie w każdym domu – podkreślił ks. bp Antoni Długosz.

 

Swoje słowo do uczestników XVIII pielgrzymki PKRD na Jasnej Górze skierował również o dr Tadeusz Rydzyk CSsR. Dyrektor Radia Maryja podziękował Magdzie Buczek oraz przypomniał, w jaki sposób powstały Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci.

–  Po Matce Bożej to wszystko spowodowała Madzia Buczek. To jest pierwsze. […] Wiecie, jak było? Przychodzę do Radia, na korytarzu jest mamusia z Madzią i jeszcze jedna pani. Mówię: Madziu chodź, poprowadzisz audycję. Pytam się, co będziesz robiła w czasie wakacji? […] Powiedziała, że przyszli koledzy i koleżanki i chcieli założyć „bandę”, taką na podwórku. A ona mówi: Matka Boża prosi w Fatimie o Różaniec. Załóżmy takie Podwórkowe Kółko Różańcowe Dzieci. Mówię: Madziu, a mogłabyś tak wszędzie zakładać? Mów teraz przez radio i zakładaj. I tak się zaczęło – mówił o dr. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy pielgrzymki odmówili Różaniec. Następnie odbył się koncert ks. bp. Antoniego Długosza.

Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci działają od 1997 roku. Obecnie istnieją w 32 krajach świata. Wspólnota skupia w większości dzieci. Podejmują one zobowiązanie do codziennego odmawiania co najmniej jednej dziesiątki różańca świętego.

 


Całość transmisji z XVIII Pielgrzymki Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci na Jasną Górę

RIRM

drukuj