fot. twitter.com/EpiskopatNews

Rzecznik Episkopatu: Niech rocznica śmierci Jana Pawła II będzie dniem oddania mu hołdu i wielkiej modlitwy

Starajmy się, by 18. rocznica śmierci Jana Pawła II była dniem oddania mu hołdu, a godzina 21:37 niech będzie godziną wielkiej modlitwy i skupienia –  powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak. Dodał, że wszystko, co Jan Paweł II zrobił dla Polski i świata, zasługuje na wielki szacunek.

W niedzielę przypada 18. rocznica śmierci Papieża – Polaka. Jan Paweł II zmarł w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata.

W niedzielę ulicami wielu miast w Polsce m.in. Warszawy, Krakowa i Szczecina przejdą Narodowe Marsze Papieskie.

Zapytany o tę inicjatywę ks. Leszek Gęsiak podkreślił, że „jesteśmy winni Papieżowi wielki szacunek za to, co zrobił dla Polski i dla świata”.

„Jesteśmy mu winni wdzięczność także za to, że pozostawił nam wielką spuściznę, o której nie da się zapomnieć” – powiedział.

Dodał, że z tego powodu tak ważne jest przypominanie dorobku Jana Pawła II i pokazywanie dobra, które za jego pośrednictwem dokonało się w świecie.

„Fakt, że to dobro jest teraz przez niektóre środowiska podważane, jest bardzo bolesne. Dlatego, jeżeli możemy, starajmy się, by rocznica śmierci Jana Pawła II była dniem oddania mu hołdu, a godzina 21:37 niech będzie godziną wielkiej modlitwy i skupienia” – zaapelował.

„Wiem, że różne organizacje, nie zawsze związane z Kościołem, będą z tej okazji organizować rozmaite eventy, wydarzenia, marsze, spotkania, manifestacje i modlitwy. Niech każdy przeżyje ten dzień tak, jak będzie uważał za najwłaściwsze” – mówił.

Zdaniem rzecznika KEP „nie ma wątpliwości, że Jana Pawła II nie trzeba bronić”.

„Myślę, że 2 kwietnia powinien być dniem zadumy, wdzięczności, a godzina 21:37, niestety często wyśmiewana, zwłaszcza przez ludzi młodych, powinna być czasem refleksji także nad tym, jak o Janie Pawle II myślimy” –  podkreślił.

Przypomniał apel Konferencji Episkopatu Polski, w którym biskupi apelowali, aby nie wykorzystywać osoby Papieża do celów bieżącej polityki.

„Biskupi zawsze apelowali o to, by kwestii Kościoła, a w tym wypadku także Jana Pawła II, nie instrumentalizować, używając do bieżących celów politycznych. Stąd też apel biskupów o uszanowanie wielkiego autorytetu, którym jest Jan Paweł II” – mówił.

Ks. Leszek Gęsiak przypomniał, że 2 kwietnia w Kościele katolickim przypada Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień.

„Wspominamy tego dnia triumfalny wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy i fakt, że za kilka dni zostanie On przez ten sam tłum osądzony i ukrzyżowany. Niech ten obraz nam tego dnia towarzyszy” – zaapelował.

W Warszawie Narodowy Marsz Papieski wyruszy 2 kwietnia o godz. 11.00 z Ronda im. Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ulicą Marszałkowską, Królewską, przez Plac Piłsudskiego, pod Bazylikę Archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się Msza święta.

W Krakowie marsz rozpocznie się o godz. 13.30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II umiejscowionego przy al. 3 maja. Przejdzie Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. O godz. 15.00 odbędzie się uroczysta Msza św. w Bazylice Mariackiej.

Marsz w Szczecinie rozpocznie Msza św. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15.00, potem o godz. 16.30 marsz wyruszy z pl. Zwycięstwa na Jasne Błonia.

PAP

drukuj