fot. wenanty.pl

Dni modlitw o beatyfikację Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca

W dniach 15-16 kwietnia 2023 roku w Kalwarii Pacławskiej odbędą się dni modlitw o beatyfikację Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca. To coroczne spotkanie, które odbywa się w okolicach rocznicy śmierci (31 marca) franciszkanina. W programie oprócz wspólnej modlitwy podczas Mszy św., różańca i koronki do Bożego Miłosierdzia przewidziano konferencje, spektakl teatralny oraz koncert pieśni maryjnych.

„Jak cię widzą, tak cię piszą – Ojciec Wenanty w relacjach z drugimi” – to temat konferencji duchowej, która rozpocznie pierwszy dzień modlitw. Prelekcję wygłosi o. dr Piotr Paradowski z Zielonej Góry. Z kolei o godz. 16.30 Teatr Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II z Krakowa przedstawi spektakl pt. „Wenanty. Skromny i wielki”.

Na godz. 18.00 zaplanowano Mszę św. w intencji beatyfikacji Ojca Wenantego Katarzyńca, której przewodniczyć będzie o. Mariusz Kozioł, wikariusz prowincjalny franciszkanów z Krakowa. Pierwszy dzień modlitw zakończy wspólna modlitwa różańcowa o godz. 20.30 połączona z Apelem Maryjnym i zasłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Niedziela 16 kwietnia rozpocznie się o godz. 10.30 koronką do Bożego Miłosierdzia. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył będzie ks. dr Witold Burda, diecezjalny postulator beatyfikacji Rodziny Ulmów, których wyniesienie na ołtarze odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej. Po Eucharystii odbędzie się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu Sanockiego Chóru Kameralnego, pod dyrekcją dr hab. Elżbiety Przystasz.

O. Wenanty Katarzyniec OFMConv urodził się 7 października 1889 r. w Obydowie koło Lwowa. Zmarł w opinii świętości 31 marca 1921 r. w Kalwarii Pacławskiej. Od 2016 r. przysługuje mu tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. W 2018 r. za zgodą Watykańskiej Kongregacji ds. Świętych jego doczesne szczątki zostały ponownie przebadane i złożone w bazylice w Kalwarii Pacławskiej.

***

Modlitwa o beatyfikację o. Wenantego

Umieszczona na obrazku wydrukowanym przez św. Maksymiliana

Panie Jezu Chryste, Któryś rzekł: „Jeśli chcesz być doskonałym, idź, sprzedaj,  co masz i daj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie; a przyjdź, pójdź za mną”, oto sługa Twój, Wenanty, posłuszny tej radzie ewangelicznej, opuścił wszystko i z miłości ku Tobie wziął na się jarzmo życia zakonnego, by na wzór Twój stać się wszystkim dla wszystkich; racz, prosimy Cię, przyspieszyć chwilę wyniesienia go na Ołtarze Twoje, na większą chwałę Twoją, dla dobra Twego świętego Kościoła i zbawienia dusz.

Maryjo, Matko nasza Niepokalana, nigdy jeszcze nie słyszano, aby kto się do Ciebie ucieka, został opuszczony; ufni w Twe ustawiczne za nami wstawiennictwo, prosimy Cię pokornie, wstaw się i teraz do Trójcy Przenajświętszej, aby sługa Twój Wenanty, jak najrychlej w poczet błogosławionych Pańskich policzony został, a jako znak Jego za nami u Boga orędownictwa, udziel nam łaskę, o którą Cię pokornie prosimy… (wymienić lub pomyśleć intencję).

Przez Chrystusa Pana naszego

Amen

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl