Przywracanie dawnego piękna

Do greckokatolickiej cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu po renowacji powróciły poszczególne części zabytkowego ikonostasu. To jeden z trzech najcenniejszych tego typu zabytków w Polsce.

Pochodzący z końca XVII wieku ikonostas powrócił do jarosławskiej świątyni w 2010 roku. Wcześniej od czasów powojennych był przechowywany w magazynach Muzeum-Zamku w Łańcucie. Jednak jego stan był opłakany. Całościowa renowacja rozpoczęła się od najniższego rzędu ikon i ozdób. Wszystkie zostały zdemontowane i przewiezione do jednej z przemyskich pracowni konserwacji dzieł sztuki.

Prawdziwym wyzwaniem dla konserwatorów była renowacja i uzupełnienie brakujących ozdób przy niezwykle pięknych, rzeźbionych carskich wrotach. Odnowiono też kilkanaście ikon. Podczas renowacji konserwatorzy wykryli, że na przestrzeni wieków część ikon została przemalowana.

Dziś wszystkie malowidła wyglądają tak jak w momencie, kiedy powstawały na przełomie XVII i XVIII wieku. Ikonostas jest pięknie zdobiony, do jego renowacji zużyto kilka tysięcy płatków czystego złota.

 – Ikonostas to prawdziwa perła i jej obecny stan po renowacji cieszy. Mam nadzieję, że ten wielki skarb będzie cieszył również turystów i miłośników sztuki cerkiewnej – podkreśla ks. Bogdan Kruba, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu. Ikonostas został odrestaurowany dzięki funduszom podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, wsparciu samorządu województwa, władz miasta Jarosławia oraz dotacji resortu kultury.

Cerkiew w Jarosławiu zbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku kryje w sobie wiele cennych pamiątek. Szczególną jest XVII-wieczna słynąca łaskami ikona z wizerunkiem Matki Bożej zwana Bramą Miłosierdzia. Ikona została uznana za cudowną przez Papieża Piusa VI w 1779 roku. Korony Matki Bożej poświęcił w 1996 r. w Rzymie podczas uroczystości 400-lecia unii brzeskiej bł. Jan Paweł II, a koronacji w Jarosławiu 18 sierpnia 1996 r. dokonał legat papieski ks. kard. Achille Silvestrini.

 

Mariusz Kamieniecki

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl