fot. youtube.com

Przewodniczący KEP i nuncjusz apostolski upamiętnią ofiary stanu wojennego

Przewodniczący KEP KS. abp Stanisław Gądecki oraz nuncjusz apostolski w Polsce KS. abp Salvatore Pennacchio 13 grudnia zapalą symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji. W ten sposób włączą się w akcję IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności”.

Organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej akcja społeczno-edukacyjna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności”, nad którą honorowy patronat sprawuje prezydent Andrzej Duda, odbędzie się w środę 13 grudnia o godz. 19.30. Akcja polega na tym, aby przez postawienie tego dnia w oknach symbolicznych światełek, upamiętnić tych wszystkich, którzy stracili życie, stawiając opór brutalnej polityce władz komunistycznych.

Jak poinformowało w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki zapali symboliczne światło o godz. 19.30 w oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu. Deklarację udziału w wydarzeniu złożył także nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

Zainicjowana przez IPN kilka lat temu akcja społeczna „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło wolności” nawiązuje do powszechnego na początku lat osiemdziesiątych gestu, jakim Polacy, ale też wielu mieszkańców Wolnego Świata wyrażało sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki. Do podobnego gestu jedności z żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego w odezwie do narodu wzywał wtedy Amerykanów prezydent Ronald Reagan.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek skierował w niedzielę list do marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast, w którym apeluje, by świece zapłonęły w oknach urzędów i budynków użyteczności publicznej. Dodatkowo, w Warszawie na stadionie PGE Narodowym, o tej samej godzinie, ofiary stanu wojennego upamiętni okolicznościowa iluminacja. Światło wolności będzie można także zapalić wirtualnie na stronie internetowej www.światlowolnosci.ipn.gov.pl.

PAP/RIRM

drukuj