fot. episkopat.pl

Ks. abp Gądecki: Zło nie staje się dobrem tylko dlatego, że popiera je większość

O jeszcze intensywniejszą obronę ludzkiego życia zaapelował w Poznaniu w przypadającą dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki. „Zło nie staje się dobrem tylko dlatego, że popiera je większość” – mówił w homilii przewodniczący KEP. Ks. abp Gądecki nawiązał w ten sposób do referendum w Irlandii, gdzie obywatele opowiedzieli się za zniesieniem konstytucyjnej ochrony poczętego życia.

Wynik referendum dowodzi, że w Irlandii w dyskursie politycznym zdobywa przewagę efekt kultury skrajnego indywidualizmu, czyli egoizm, w którym nie liczy się drugi człowiek, ale własna pomyślność, własny dobrobyt, kosztem praw innych ludzi – mówił przewodniczący KEP.

Wynik tego referendum to także przestroga dla nas – dodał.

– Wynik tego referendum powinien skłonić Polaków do jeszcze intensywniejszej obrony życia, aby ta sytuacja nie powtórzyła się w naszej ojczyźnie, by życie było bardziej chronione, wspomagane i promowane – podkreślił ks. abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zauważył, że ochronie dziecka poczętego w Polsce nie sprzyja opinia Biura Analiz Sejmowych do projektu Zatrzymaj aborcję. Sejmowi prawnicy wyliczają, że państwu nie opłaca się leczyć i utrzymywać chorych dzieci, bo wprowadzenie ustawy w życie spowodowałoby zwiększenie nakładów finansowych na osoby niepełnosprawne i chore.

– Jest to retoryka żywcem wyjęta z haniebnej nazistowskiej akcji T4, gdzie przeliczano koszty utrzymania jednego niepełnosprawnego i w ten sposób udowadniano konieczność fizycznej likwidacji osób ułomnych – wskazał hierarcha.

Sprzed poznańskiej katedry popłynął także zdecydowany sprzeciw wobec zapowiedzi prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, który chce wprowadzić w mieście 24-godzinny dyżur ginekologiczny. Zabijanie dzieci poczętych – poza trzema wyjątkami – jest w Polsce prawnie zakazane – przypominał metropolita poznański.

– W Poznaniu słyszymy dziwne zapowiedzi: ginekolog 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i bez klauzuli sumienia. Projektodawca oświadcza, że w tym przypadku kwestie światopoglądowe powinny zejść na drugi plan. Problem w tym, że zabijanie dzieci w łonie matki nie jest wcale kwestią światopoglądową. Aborcja odnosi się do konkretnego człowieka – przerwanie ciąży kończy się śmiercią konkretnego organizmu. Żeby temu zaprzeczyć, trzeba by najpierw odmówić człowieczeństwa dziecku znajdującemu się w łonie matki – mówił ks. abp Gądecki.

Współczesna nauka nie dostarcza żadnych argumentów zwolennikom tzw. aborcji – podkreślał przewodniczący KEP.

Metropolita odniósł się także do realizowanego w poznańskiej placówce kulturalnej – Galerii Miejskiej Arsenał – przedsięwzięcia „Warsztaty z rewolucji”. Okazały się one warsztatami z aborcji. W ich ramach przedstawiano prezentacje oraz wyświetlano filmy promujące zabijanie nienarodzonych. Zaproszeni przez władze miasta lewicowi aktywiści z Hiszpanii zaprezentowali m.in. narzędzia medyczne i domowe sposoby przeprowadzania tzw. aborcji. Dyrekcja próbuje się tłumaczyć, że warsztaty nawiązywały do tradycji performance spod znaku akcjonizmu wiedeńskiego.

– Warto zwrócić uwagę na to, że akcjonizm wiedeński stawiał sobie za cel osiągnięcie całkowitej swobody cielesnej, kulturowej i seksualnej oraz przełamanie mentalnych przyzwyczajeń społeczeństwa – wskazał ks. abp Gądecki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj