Ulicami Łowicza przeszła uroczysta procesja Bożego Ciała

Barwne korowody i regionalne stroje – tak wyglądały w czwartek procesje Bożego Ciała w wielu miastach Polski, w tym w Łowiczu. Miasto wpisane jest na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Główne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Łowiczu rozpoczęły się Mszą św. w bazylice katedralnej. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio. Bezpośrednio po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. W barwnej procesji Bożego Ciała w Łowiczu uczestniczyli licznie zgromadzeni wierni, którzy na tę uroczystość przybyli z wielu zakątków Polski. Uczestniczenie w procesji łączącej elementy łowickiej tradycji z wiarą to niepowtarzalne przeżycie religijne, które nadaje uroczystości Bożego Ciała szczególnego wymiaru – podkreśliła Angelika z Łowicza.

– Każdego roku staramy się przekazać tę naszą piękną tradycję innym, zarazić ich troszeczkę i przez to też chcemy chwalić Pana Jezusa pięknymi strojami – powiedziała uczestniczka pochodu.

Stroje łowickie mają długą tradycję, a ich główny motyw to kwiaty – dodała Justyna z Łowicza.

– Moja babcia wyszyła ten strój na swoją ceremonię ślubną. Strój nawiązuje do kwiatów polnych, które widać zresztą – róże, maki, stąd też ornamenty znajdujące się na stroju – tłumaczyła.

Pojawiła się monstrancja w kształcie pelikana będącego herbem Łowicza oraz parafialne chorągwie niesione przez mężczyzn w tradycyjnych regionalnych strojach Księżaków Łowickich; ubarwiające trasę procesji kwiatami dzieci oraz kobiety ubrane w białe koszule z łowickimi wyszywankami, wielobarwne pasiaste spódnice, korale, kwieciste chusty i wianki.

Po procesji Bożego Ciała łowiczanie zaprezentowali także swoją muzykę ludową. Poprowadzone zostały też darmowe warsztaty, w trakcie których można było poznać tajniki m.in. garncarstwa, rzeźbiarstwa i wikliniarstwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl