fot. PAP

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała

Dziś obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jedno z najważniejszych uroczystości w Kościele katolickim. Jest to święto całego Kościoła, który gromadzi się na procesji z Najświętszym Sakramentem. Procesja eucharystyczne przechodzi ulicami miast, zatrzymując się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty czterech Ewangelii.

Dzisiejsza uroczystość to czas skłaniający nas do uwielbienia i dziękczynienia za dar Eucharystii. Wychodzenie w uroczystych procesjach na ulice miast to zaproszenie Jezusa, by wkroczył w naszą codzienność. To także wyznanie Jego panowania nad światem i prawa do obecności w życiu publicznym mówi ks. prof. Jan Machniak,dyr. Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Jest to jednocześnie przyznanie się do tego, że Chrystus jest naszym pokarmem, naszym życiem, treścią naszego życia. To publiczne wyznawanie wiary ma być jednocześnie przyznawaniem się do tego Chrystusa, który nieustannie towarzyszy swojemu Kościołowi, wszystkim wierzącym, stając się dla nich źródłem siły, miłości, wzajemnego przebaczenia, życzliwości, dlatego tą wiarą, tą wielką radością wiary chcemy dzielić się z innymi ludźmi – tłumaczy ks. prof. Jan Machniak.

W Polsce od czasów rozbiorów udział w procesji łączył się w świadomości wiernych z manifestacją przynależności narodowej. Po II wojnie światowej procesje w czasie Bożego Ciała, były znakiem jedności narodu i wiary.

RIRM

drukuj