Szef MSZ rozpoczął roboczą wizytę na Łotwie

Od wizyty w Bibliotece Narodowej w Rydze rozpoczął w środę rano wizytę na Łotwie szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz. Minister spotka się następnie z szefem dyplomacji Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem; będzie też rozmawiał z łotewskim ministrem obrony Raimondsem Bergmanisem.

W Rydze odbędą się także polsko-łotewskie konsultacje polityczne pod przewodnictwem ministrów spraw zagranicznych. Po spotkaniu Czaputowicza i Bergmanisa odbędzie się konferencja prasowa ministrów.

Podczas pobytu w Bibliotece Narodowej w Rydze min. Czaputowicz przekazał na ręce jej dyrektora Andrisa Vilksa książkę Adama Zamoyskiego „Poland. A history”. Trafi ona na specjalny regał dla gości (ang. People’s Bookshelf).

Regał ten znajduje się w atrium Biblioteki Narodowej Łotwy i jest jednym z centralnych elementów budynku. Ma pięć kondygnacji i przechowuje książki ofiarowane Bibliotece Narodowej w ramach kampanii „Specjalna książka na specjalną półkę”. W jej myśl każdy z gości biblioteki może podarować książkę o szczególnym dla niego znaczeniu, umieszczając też wiadomość lub osobistą historię związaną z książką na jej stronie tytułowej.

„Nasze kraje i narody łączy wielowiekowa historia, wspólnota losów, zarówno w okresie I Rzeczpospolitej, w dramatycznym, ale i optymistycznie zakończonym wieku XX, jak i obecnie w czasach bliskiej współpracy w ramach UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wciąż jednak wiemy o sobie za mało, zwłaszcza o naszej wzajemnej historii, w tylu miejscach podobnej, a czasami wręcz wspólnej” – powiedział szef polskiej dyplomacji, przekazując książkę dyrektorowi biblioteki.

Jacek Czaputowicz zaznaczył, że bez znajomości historii i tradycji trudno zrozumieć teraźniejszość i tożsamość narodu.

„Mam więc głęboką nadzieję, że książka autorstwa Adama Zamoyskiego, w sposób przystępny i ciekawy opisująca dzieje Polski i jej mieszkańców, pomoże sięgającym po nią czytelnikom zrozumieć nas, Polaków” – powiedział minister.

Szef MSZ życzył, by przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setna rocznica państwowości Łotwy „jeszcze bardziej zbliżyła do siebie nasze narody i położyła fundamenty pod pomyślne stosunki w przyszłości”.

Zaznaczył ponadto, że ma świadomość, jak wielką rolę w kształtowaniu łotewskiej państwowości odegrała literatura tworzona w języku narodowym, stąd ma szczególną satysfakcję, że swoją wizytę na Łotwie rozpoczął od odwiedzenia Biblioteki Narodowej.

Podczas wizyty w Rydze min. Czaputowicz odwiedzi też polskich żołnierzy stacjonujących w Adazi; to tam będzie rozmawiał z szefem łotewskiego resortu obrony.

Decyzję o wysłaniu do Polski oraz państw bałtyckich, w tym Łotwy, czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku. Celem inicjatywy określonej jako wysunięta wzmocniona obecność (eFP) było wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu. Polska wydzieliła siły do batalionów stacjonujących w Rumunii i na Łotwie.

Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, liczące 1-1,5 tys. żołnierzy. Każda z nich jest wielonarodowa – tzw. państwo ramowe wystawia większość sił i dowodzi całą grupą, złożoną także z żołnierzy innych krajów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl