Fot. E. Sadej/Nasz Dziennik

Procesja Bożego Ciała w Jerozolimie

Wspólnota katolicka w Jerozolimie oddała w czwartek cześć Najświętszemu Sakramentowi Ciała i Krwi Pańskiej podczas procesji i Mszy Św. w Bazylice Zmartwychwstania.

Uroczystościom przewodniczył ks. bp William Shomali, biskup pomocniczy patriarchy łacińskiego Jerozolimy.

Ksiądz biskup w homilii podkreślił wymiar komunii z Jezusem, a jednocześnie komunii między wyznawcami wiary w Jezusa Chrystusa, czyli wierzącymi w Kościele. Ten wymiar komunii podkreślony został również w darze kapłaństwa, ponieważ w tym dniu również kapłani, którzy obchodzą okrągły jubileusz 25-lecia, czy 50- lecia a nawet 65- lecia kapłaństwa razem celebrowali i dziękowali Panu Bogu za ich posługę. Biskup wyraził też życzenia; życząc im owocnej i dalszej pracy – powiedział o. Jerzy Kraj OFM, dyrektor Franciszkańskiego Centrum Informacyjnego w Jerozolimie.

O. Jerzy Kraj OFM dodał, że liturgia w Bazylice Grobu Bożego zakończyła się procesją eucharystyczną, która trzy razy okrążyła kaplicę.

 – Symbolicznie wyrażono łączność z miejscem zmartwychwstania i obecnością Jezusa w Najświętszym Sakramencie, który był uroczyście wyniesiony przez biskupa w monstrancji. Procesja zakończyła się trzykrotnym błogosławieństwem. Pierwsze błogosławieństwo zostało udzielone uczestnikom przy Kaplicy Grobu Bożego, następnie przy Ołtarzu Marii Magdaleny i trzecie miejsce w Kaplicy Najświętszego Sakramentu. Była również uroczysta liturgia z udziałem 70 kapłanów, trwająca prawie 3 godziny. W ten sposób wyrażono publiczną cześć Najświętszemu Sakramentu – w tym miejscu, gdzie ma swoje źródło i fundament – zaznaczył o. Jerzy Kraj OFM.

Kościół lokalny w Jerozolimie uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej będzie celebrować w niedzielę.

RIRM

drukuj