Ks. abp Głódź: Kościół jest solą tej ziemi, nośnikiem wartości moralnych

Kościół katolicki jest solą tej ziemi i wielkim dobrem Rzeczypospolitej, nośnikiem wartości religijnych, moralnych i społecznych – mówił w czwartek w Gdańsku ks. abp Sławoj Leszek Głódź. „Demon postępu i nowoczesności czyni wielkie spustoszenie” – przestrzegł.

Metropolita gdański, ks. abp Sławoj Leszek Głódź w homilii podczas uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, powiedział, że „Kościół katolicki jest solą tej ziemi i wielkim dobrem Rzeczypospolitej, nośnikiem wartości religijnych, moralnych, także narodowych i społecznych, jest ogromnie ważnym spoiwem”.

Kiedy z woli wyborców u steru stanęło ugrupowanie, którego członkowie w przytłaczającej większości są katolikami (…) – są ci, którzy zabraniają ludziom wolnym, premierowi, prezydentowi, ministrom publicznie wyznawać wiarę” – mówił.

Władza państwowa nie jest regulatorem poglądów, zachowań, postaw obywateli, dlatego trzeba nam stawać wobec sytuacji zagrożeń, które wyrażają papieskie słowa sprzed dwóch dekad: >>brońcie Krzyża, brońcie wartości, z których wyrastacie<<” – przekonywał ks. Arcybiskup.

„Bo wciąż trzeba bronić krzyża, reagować, gdy Bóg jest obrażany, kiedy Kościół jest szkalowany i poniżany, kiedy wyszydzane są przykazania Boże i zasady etyki katolickiej, nauczanie Kościoła o życiu, o rodzinie” – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Zwrócił uwagę, że „od pewnego czasu słyszymy zapowiedzi, że Gdańsk ma zostać przekształcony w miasto nowoczesne i postępowe” i zapytał, „o imię tej nowoczesności i postępowości, o jej treść i o jej kształt”.

Ks. abp Głódź zastrzegł, że „mamy świadomość, że demon postępu i nowoczesności czyni wielkie spustoszenie, chociażby w zachodniej Europie”.

Znikają krzyże z budynków publicznych, w coraz większej cenie jest chrystofobia, ta swoista alergia na chrześcijan i wiarę, etos, kulturę, obyczaj” – wyliczał.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź ocenił, że wszystko to się czyni „w imię nowoczesności, w imię człowieka wyzwolonego z więzów religii, kulturowych uwarunkowań, tradycji mającego za nic wartość rodziny, świętość ludzkiego życia”. Ks. abp Głódź przypomniał, że „mówił o tym przed 20 laty we Wrocławiu św. Jan Paweł II, że >>Bóg jest przeszkodą do pełnej wolności<<„.

Czy to nie z tego nurtu postępu i nowoczesności wyrosła w gdańskim muzeum historii Polski osobliwa narracja o wojennych dziejach Polski” – pytał duchowny.

Ks. Arcybiskup wyjaśnił, że „zabrakło w niej informacji o martyrologii Kościoła, o męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego (…) zdawkowo ukazana jest postać rtm. Witolda Pileckiego”.

A liczne objawy moralnej atrofii, kpiny z tragedii smoleńskiej, z traumy rodzin, znów rozbudzonych po bulwersujących ekshumacjach” – wyliczał.

Czy to nie z ducha nowoczesności i postępu wyrosło to, co miało miejsce w ubiegłą sobotę w stolicy: zagradzanie drogi modlitewnemu pochodowi z archikatedry św. Jana, który szedł pod tablicę pamięci przed Pałacem Prezydenckim?” – pytał ks. abp Głódź.

Przypomniał, że „jest przecież inna miara, według której trzeba budować teraźniejszość i przyszłość, także i naszego miasta, i dlatego nie zachodzi potrzeba przyprawiania protezy nowoczesności i postępu”. Powiedział, że tę miarę wyznaczył św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Gdańska, Gdyni i na Westerplatte w czerwcu 1987 roku.

To wtedy w słowach papieża na nowo zajaśniał Gdańsk, miasto szczególne, nowego początku; to w Gdańsku św. Jan Paweł II uświadomił, że zrodziła się na nowo potrzeba odnowy człowieka przez pracę. (…) To w Gdańsku – w imię przyszłości człowieka i ludzkości – trzeba było wypowiedzieć słowo: >>solidarność<<, trzeba było tym słowem zainicjować walkę o prawa i pragnienia człowieka” – mówił.

Zamiast miraży postępu i nowoczesności – budowanie jednoczącej wolności, mądrej, odpowiedzialnej, wspartej o stabilny fundament moralnych zasad, o wielki depozyt tradycji, która w Gdańsku nieraz ukazywała cenę wartości i wartość wolności” – powiedział metropolita gdański podczas homilii na placu przy bazylice św. Brygidy, gdzie stanął ostatni z czterech ołtarzy procesji Bożego Ciała.

Archidiecezjalne uroczystości Bożego Ciała pod przewodnictwem ks. abp. metropolity gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia rozpoczęła Msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Procesja przeszła ulicami Głównego Miasta.

 PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl