fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

Podsumowanie roku na Jasnej Górze

W minionym roku do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze przybyło ponad 1,5 miliona pielgrzymów. Oprócz tego nie zabrakło Eucharystii i wiele godzin poświęconych w konfesjonale. Tak o miniony roku mówiono podczas konferencji zorganizowanej w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

 

Na Jasną Górę przybyło w minionym roku 220 pielgrzymek pieszych, 205 rowerowych, 15 pielgrzymek biegowych. Do Matki Bożej dotarła również jedna pielgrzymka konna. Wielu pielgrzymów przybywało na Jasną Górę indywidualnie – mówił o. Waldemar Pastusiak OSPPE, kustosz Jasnej Góry.

– Na Jasną Górę przybyło ponad 1 mln 600 pielgrzymów. To prawie dwukrotnie więcej pielgrzymów niż w roku poprzednim. Także rok 2021 stał się takim rokiem nieco odwilży w trwającej wciąż pandemii koronawirusa – wskazał zakonnik.

Także dwukrotnie zwiększyła się ilość przyjętych komunii świętych.

– Rozdano ponad 900 tys. komunii świętych, ponad 50 tys. kapłanów sprawowało Eucharystię tutaj na Jasnej Górze, a jasnogórscy  ojcowie i kapłani, ponad 21 tys. godzin poświęcili posługując w konfesjonale w kaplicy Sakramentu Pokuty i Pojednania – poinformował o. Waldemar Pastusiak OSPPE.

Rok 2021 niewątpliwie związany był z Prymasem Tysiąclecia ks. kard. Stefanem Wyszyńskim. Dwunastego września odbyła się jego beatyfikacja. Z tej okazji wiele wydarzeń związanych z postacią ks. Kardynał miało miejsce także na Jasnej Górze. To m.in. konferencje, spotkania, wystawy – podkreślił przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski OSPPE.

– Koncert oratorium „Soli Deo per Mariam” oraz książka zatytułowana „Głos z Jasnej Góry”, która zawiera antologię jasnogórskich przemówień Prymasa z lat 1956-81. Wprawdzie to trzecie wydanie, ale pierwsze nieocenzurowane – dodał.

W październiku na Jasną Górę wprowadzono relikwie Prymasa Wyszyńskiego. Miniony rok na Jasnej Górze był także czasem ze św. Janem Pawłem II. Otwarto nową kaplicę Papieża Polaka. Tam znajduje się relikwiarz z jego krwią i słowa zawierzenia „Totus Tuus”, pastorał oraz duży obraz z wizerunkiem Papieża Polaka w ornacie z logo VI Światowych Dni Młodzieży.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl