fot. flickr.com

Figura Matki Bożej Fatimskiej po pandemicznej przerwie znów wyruszy w podróż dookoła świata

W obecnym roku pielgrzymująca figura Matki Bożej Fatimskiej ponownie wyruszy w podróż dookoła świata, po okresie pandemicznej przerwy, aby zanieść ludziom orędzie pokoju i zbawienia oraz wezwanie do nawrócenia. Na trasie znajdzie się 14 krajów, wśród których są między innymi: Portugalia, Stany Zjednoczone, Francja, Nikaragua, Argentyna, Włochy, Chile, kraje Kaukazu, Hiszpania oraz Kolumbia.

Informację o pielgrzymce figury Matki Bożej Fatimskiej po świecie przekazało Sanktuarium Fatimskie na swojej stronie internetowej, dodając, że w przypadku głównej figury znajdującej się w bazylice, która opuszcza świątynię przy bardzo szczególnych okazjach, nie przewiduje się w obecnym roku żadnego wydarzenia z jej udziałem poza sanktuarium.

Pierwsza pielgrzymująca figura Matki Bożej Fatimskiej została wykonana zgodnie ze wskazaniami siostry Łucji. Została przekazana przez biskupa Leirii i uroczyście ukoronowana przez arcybiskupa Évory 13 maja 1947 roku. Od tego czasu figura wielokrotnie przemierzała świat, niosąc ze sobą przesłanie miłości i pokoju.

Idea pielgrzymki sięga 1945 roku, czyli tuż po zakończeniu II wojny światowej, kiedy proboszcz z Berlina zaproponował, aby figura Matki Bożej Fatimskiej przemierzyła wszystkie stolice oraz miasta-biskupstwa Europy, aż do granicy z Rosją. Pomysł został podjęty w kwietniu 1946 r. przez luksemburską przedstawiciel Międzynarodowej Rady Katolickiej Młodzieży Żeńskiej, a w następnym roku, figura rozpoczęła swoją pierwszą podróż.

Po ponad pół wieku pielgrzymek, podczas których figura odwiedziła 64 kraje na różnych kontynentach, rektorat Sanktuarium Fatimskiego postanowił, że nie będzie ona już w drodze z wyjątkiem nadzwyczajnych okazji, takich jak Światowe Dni Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. W odpowiedzi na liczne prośby z całego świata powstało już 13 kopii oryginalnego wizerunku Dziewicy Pielgrzymującej.

 

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl