Papież wręczy paliusze 46 arcybiskupom

W przypadającą dziś uroczystość świętych Piotra i Pawła Papież Franciszek będzie przewodniczył w Bazylice Watykańskiej Mszy św. Papież dokona poświęcenia paliuszy dla nowych arcybiskupów metropolitów. Następnie podczas prywatnej uroczystości wręczy je 46 arcybiskupom. Transmisja Mszy św. z Watykanu w Radiu Maryja i TV Trwam od godz. 9:30.

Nałożenie paliuszy odbędzie się, zgodnie z nowymi zasadami czyli, w poszczególnych diecezjach. Paliusz to biały wełniany pas, symbolizuje więź ze Stolicą Apostolską i Następcą Św. Piotra.

Publiczna uroczystość wręczenia paliuszy nowym arcybiskupom – metropolitom odbędzie się w diecezjach po uzgodnieniu z nuncjuszem apostolskim.

Paliusz wskazuje na misję pasterską metropolity, symbolizuje owcę, którą niesie na ramionach Dobry Pasterz. Jest to ozdobiona sześcioma krzyżami wełniana wstęga, połączona z dwoma mniejszymi. Największa wstęga wkładana jest na ramiona, dwie pozostałe opadają na plecy i piersi. Zgodnie z tradycją paliusze tkane są z wełny dwóch owiec, pobłogosławionych przez Papieża w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki.

RIRM

drukuj