fot. flickr.com

Papież: Wielki Post jest czasem nadziei

Nie pojedziemy do raju karetą – oświadczył papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej. Mówił, że rozpoczęty Wielki Post jest czasem nadziei.

W katechezie w Środę Popielcową w czasie audiencji na placu Świętego Piotra z udziałem około 10 tys. osób papież oznajmił, że dzięki Jezusowi ludzie są zbawieni z „niewoli grzechu”.

„Ale to nie znaczy, że zrobił wszystko i my nie musimy już nic robić, że On przeszedł przez krzyż, a my pojedziemy do nieba karetą” – podkreślił Franciszek.

Wielki Post, jak przypomniał, jest „sakramentalnym znakiem nawrócenia”, „pielgrzymki od niewoli ku wolności, którą zawsze trzeba ponawiać”. W tej pielgrzymce, wskazał papież, „kształtuje się sama nadzieja”.

„Wszystkie próby, pokusy, złudzenia i miraże – to wszystko służy ukształtowaniu silnej, niezłomnej nadziei” – powiedział Ojciec Święty.

„Z otwartym sercem – dodał – wchodzimy dzisiaj w Wielki Post. Czując się świętym Ludem Bożym zaczynamy z radością tę drogę nadziei”.

Zwracając się do Polaków, papież powiedział: „Środa Popielcowa przypomina nam o kruchości życia człowieka i świata” i przywołał słowa: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

„Ten dzień zachęca nas do patrzenia na życie w świetle nauczania Pana Jezusa: <<Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię>> i wzywa wszystkich do przemiany serc” – dodał.

Franciszek przypomniał też słowa świętego Pawła: „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem”. Wyraził nadzieję, że znak popiołu i te słowa wzmocnią wielkopostną refleksję.

PAP/RIRM

drukuj