fot. PAP/EPA

Papież do kardynałów: Jezus nie wezwał was, byście byli książętami Kościoła

Podczas konsystorza w środę w Watykanie papież Franciszek wręczył znaki godności kardynalskiej pięciu purpuratom – z Hiszpanii, Szwecji, Salwadoru, Laosu i Mali. Jezus „nie wezwał was, byście zostali książętami Kościoła” – mówił Papież.

Birety i pierścienie kardynalskie otrzymali: arcybiskup Barcelony Juan Jose Omella, biskup Sztokholmu Anders Arborelius – pierwszy w historii Szwed purpurat, biskup Louis-Marie Ling Mangkhanekhoun z Laosu, biskup Gregorio Rosa Chavez z Salwadoru oraz arcybiskup Jean Zerbo z Mali, również pierwszy kardynał w tym kraju.

W wygłoszonym w czasie konsystorza przemówieniu Papież, zwracając się do nowych kardynałów, powiedział, że „rzeczywistością”, jaką powinni spotykać, podążając z Jezusem, są: „niewinni, cierpiący i umierający z powodu wojen i terroryzmu”, „zniewolenie, które nie przestaje negować godności także w epoce praw człowieka”, „obozy dla uchodźców, przypominające czasem bardziej piekło niż czyściec”.

„Rzeczywistością jest systematyczne odrzucanie tego wszystkiego, co już się nie przyda, z osobami włącznie” – dodał Franciszek.

Apelował do kardynałów, by nie pozwalali na to, by ich uwagę odwracały „inne interesy i inne perspektywy”.

„Jezus nie wezwał was, byście zostali książętami Kościoła, byście zasiadali po jego prawicy czy po jego lewicy. Wzywa was, byście służyli jak On i z Nim” – mówił Papież.

Po konsystorzu Ojciec Święty Franciszek wraz z nowymi kardynałami udał się do dawnego budynku klasztornego w Ogrodach Watykańskich, w którym mieszka emerytowany papież, 90-letni Benedykt XVI. Poprzednik papieża Franciszka uczestniczył w pierwszych konsystorzach na początku jego pontyfikatu.

W czwartek rano, w uroczystość świętych Piotra i Pawła, Ojciec Święty Franciszek odprawi Mszę św. w bazylice watykańskiej wraz z nowymi kardynałami. W jej trakcie pobłogosławi paliusze dla nowych metropolitów, mianowanych w ciągu ostatniego roku. Na Mszy będzie trzech arcybiskupów z Polski: metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński, ks. abp Marek Jędraszewski z Krakowa i ks. abp Tadeusz Wojda z Białegostoku.

PAP/RIRM

drukuj