Papież odwiedził kubańskie „Miasto Parków”

Trwa trzeci dzień Podróży Apostolskiej Franciszka na Kubę. Dzisiaj Papież odwiedził tzw. kubańskie „Miasto Parów”.

Do Holguín, Papież przybył ok. 09:20 (czasu lokalnego). Z lotniska przejechał papamobile na Plac Rewolucji Calixto Garcii, XIX-wiecznego bohatera narodowego walk o niepodległość Kuby. Wzdłuż całej trasy Papieża witały tłumy ludzi. Holguín, czwarte, co do wielkości miasto na Kubie (ok. 250 tys., Prowincja Holguín – ok. 1,5 mln), gościło Ojca Świętego po raz pierwszy. Położone we wschodniej części Kuby czuje się bliższe Jamaice i Haiti i słynne jest z pięknej i rytmicznej muzyki. To właśnie do tego regionu przybył Krzysztof Kolumb w 1492 r. W 1612 r. w zatoce Nipe został znaleziony obraz Matki Bożej Miłosierdzia, który dzisiaj znajduje się w Sanktuarium w Cobre. Dziękując Papieżowi za wizytę miejscowy ordynariusz ks. bp Emilio Aranguren Echeverría podkreślił, że Kościół diecezjalny rozwija “duszpasterstwo spotkania” w rzeczywistości naznaczonej “uprzedzeniami i niezgodami”.

We Mszy św. udział wzięło ok. 150 tys. osób. Obecny był również prezydent Kuby Raúl Castro.

Następnie Ojciec Święty przejechał do siedziby księdza biskupa na obiad i krótki odpoczynek.

Po południu Papież uda się na Wzgórze Krzyża (Loma de Cruz), skąd udzieli błogosławieństwa miastu i całemu regionowi. Loma de Cruz jest najbardziej znanym miejscem w Holguín, skąd rozciąga się wspaniały widok na dużą część wyspy. W 1790 r. przełożony miejscowej wspólnoty franciszkańskiej ustawił krzyż, który chroni mieszkańców miasta przed złem i nieszczęściami.

Następnie Papież uda się do Santiago de Cuba, gdzie w seminarium św. Bazylego Wielkiego spotka się z księżmi biskupami Kuby. Po spotkaniu wszyscy udadzą się do sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w El Cobre, gdzie Ojciec Święty będzie przewodniczył modlitwie maryjnej.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl