Papież: Współobywateli nie można wykorzystywać

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na placu Rewolucji w mieście Holguin Ojciec św. nawiązał do historii św. Mateusza Ewangelisty, którego wspomnienie dziś przeżywamy. „Jezus spojrzał na niego. (…) ileż siły musiały mieć te oczy, aby go podnieść!” – podkreślił Papież.

Ojciec św. zaznaczył, że spojrzenie Jezusa powołało celnika Mateusza do służenia innym. Zauważył, że wszyscy, którzy rozumieją to spojrzenie, wiedzą, iż „współobywatele nie są tymi, z których się żyje”.

Jezus spojrzał na niego i Mateusz znalazł radość w posługiwaniu. Dla Mateusza i dla każdego, kto poczuł spojrzenie Jezusa, jego współobywatele nie są tymi, z których „się żyje”, których się wykorzystuje i nadużywa. Spojrzenie Jezusa rodzi działalność misyjną, posługi, oddania się. Jego miłość leczy naszą krótkowzroczność i pobudza nas do patrzenia dalej, abyśmy nie popadali w pozory lub w poprawność polityczną – wskazał Ojciec św.

Papież Franciszek wskazał też, by nauczyć się patrzeć tak, jak Jezus patrzy na nas. Dzielmy Jego czułość i Miłosierdzie – wezwał.

Z chorymi, więźniami, starcami lub z rodzinami przeżywającymi trudności. Po raz kolejny jesteśmy wezwani do uczenia się od Jezusa, który zawsze dostrzega to, co najbardziej autentycznie w każdej osobie, będącej dokładnie obrazem Jego Ojca – powiedział Jego Świątobliwość.

Trwa trzeci dzień wizyty Ojca św. Franciszka na Kubie. Papież jako miejsce swojej wizyty wybrał miejscowość Holguin, ponieważ wcześniej nie odwiedzili tego miasta ani Jan Paweł II, ani Benedykt XVI – zauważyli watykaniści.

RIRM/PAP


drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl