Papież Franciszek udzielił święceń biskupich trzem watykańskim dyplomatom

Ojciec Święty Franciszek udzielił święceń biskupich trzem watykańskim dyplomatom. Wśród nich jest Polak, ks. Waldemar Sommertag z diecezji pelplińskiej, który został jednocześnie nuncjuszem Apostolskim w Nikaragui.

W piątą rocznicę rozpoczęcia swojego pontyfikatu Papież Franciszek mianował nuncjuszami trzech dotychczasowych wyższych urzędników Kurii Rzymskiej: Księdza Jose Avelino Bettencourta, który zostanie delegatem papieskim w Gruzji, Armenii i Azerbejdżanie oraz ks. Alfreda Xuereba, który obejmie placówkę w Korei Południowej i Mongolii.

Wśród nowych dyplomatów papieskich jest też Polak ks. Waldemar Sommertag, który pokieruje placówką w Nikaragui. Papież, mianując nowych dyplomatów, wyniósł ich jednocześnie do godności arcybiskupów tytularnych.

Ks. abp Waldemar Stanisław Sommertag urodził się 6 lutego 1968 roku w Więcborku. Święcenia kapłańskie otrzymał 30 maja 1993 roku i został inkardynowany do diecezji pelplińskiej. W 1998 roku rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. 19 czerwca 2000 podjął pracę w dyplomacji watykańskiej kolejno w nuncjaturach apostolskich: w Tanzanii, Nikaragui, Bośni i Hercegowinie oraz w Izraelu i Palestynie.
Od 2013 r. był pracownikiem sekcji II Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Zna włoski, niemiecki, rosyjski, angielski i hiszpański.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl