fot. twitter.com

12 lutego ukaże się dokument papieża Franciszka po synodzie na temat Amazonii

12 lutego zostanie opublikowana adhortacja apostolska papieża Franciszka, podsumowująca październikowy synodu biskupów na temat Amazonii. W dokumencie Papież zajmie stanowisko wobec propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn na terenach, gdzie brakuje kapłanów.

Publikację adhortacji i jego prezentację na konferencji prasowej zapowiedział w piątek Watykan.

Adhortacja będzie miała tytuł „Querida Amazonia” (Umiłowana Amazonia). Dokument stanowi podsumowanie specjalnego synodu, jaki odbył się jesienią zeszłego roku w Watykanie pod hasłem „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii poruszanych w czasie obrad była poparta przez większość uczestników w końcowym głosowaniu propozycja wyświęcenia żonatych stałych diakonów, co miałoby rozwiązać problem braku księży na odległych terenach Amazonii. Przeciwko tej propozycji wystąpiła konserwatywna część hierarchii argumentując, że nie można w żadnym razie odchodzić od reguły celibatu.

W odpowiedzi na te protesty Watykan przypomniał, że Papież uważa celibat za „dar” i że podczas rozmowy z dziennikarzami zacytował wypowiedź Pawła VI: „Wolałbym oddać życie niż zmienić prawo o celibacie”.

W ukazującym się 11 lutego wywiadzie – rzece na temat Jana Pawła II, przygotowanego z okazji zbliżającej się setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka, Franciszek oświadczył zaś, że celibat kapłański jest „darem, łaską”.

„A idąc śladem Pawła VI, a następnie Jana Pawła II i Benedykta XVI, czuję się mocno zobowiązany do myślenia o celibacie jako zasadniczej łasce charakteryzującej łaciński Kościół katolicki” – podkreślił.

Franciszek wyraził następnie opinię, że celibat jest „łaską, a nie ograniczeniem”.

Papieska adhortacja przyniesie odpowiedź na pytanie, jakie będzie ostateczne stanowisko w sprawie propozycji, która – jak się podkreśla – ma dotyczyć tylko Amazonii.

PAP

drukuj