Papież Franciszek spotka się z nieletnimi więźniami

Ojciec św. Franciszek odprawi Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek w zakładzie karnym dla nieletnich w Rzymie – zapowiedział Watykan. Eucharystia sprawowana będzie w zakładzie Casal del Marmo na peryferiach Wiecznego Miasta.

– Jak wiadomo Mszę św. Wieczerzy Pańskiej charakteryzuje ogłoszenie przykazania miłości i gest obmycia nóg. W swej posłudze, jako arcybiskup Buenos Aires ks. kard. Bergoglio miał zwyczaj odprawiać tę Mszę św. w więzieniu, szpitalu lub w przytułku dla ubogich i osób zepchniętych na margines – czytamy w dzisiejszym komunikacie Watykańskiego Biura Prasowego.
Papież Franciszek będzie kontynuował ten zwyczaj, nacechowany prostotą – oświadczył Watykan.

Ks. abp Stanisław Wielgus, biskup senior archidiecezji warszawskiej zwraca uwagę, że pontyfikat Ojca św. Franciszka będzie ciągłym przypominaniem nam o konieczności okazywania miłości aktywnej.

– Z pierwszych kroków podjętych przez Ojca św. Franciszka wynika, że podejmuje on problem najważniejszy w historii chrześcijaństwa, mianowicie problem miłości – miłości czynnej. To jest źródło naszego chrześcijańskiego myślenia. To przykazanie miłości aktywnej, miłości do każdego – nawet do nieprzyjaciół, do wrogów. To jest jądro moralności chrześcijańskiej. Ojciec św. koncentruje się na tym. Zresztą jego wcześniejsze życie wskazuje na to, że starał się zawsze realizować to przykazanie miłości. Być może jego pontyfikat będzie takim ciągłym przypominaniem każdemu z nas o konieczności okazywania miłości aktywnej – podkreślił ks. abp Stanisław Wielgus.

Biskup senior archidiecezji warszawskiej widzi w pontyfikacie Ojca św. Franciszka wiele dobra i wartości dla rozwoju Kościoła.

– Czy pomogłeś, czy dałeś kawałek chleba, czy wsparłeś dobrym słowem wtedy, kiedy stanął przed tobą Chrystus w postaci twojego bliźniego? Czasem ten bliźni pokryty jest plugawą pokrywą grzechów, ale pod nim jest Chrystus, który czeka na naszą decyzję. To właśnie Ojciec św. Franciszek bardzo mocno podkreśla i to jest sedno myślenia chrześcijańskiego. Stąd to pewnie będzie inny pontyfikat; bardziej duszpasterski (…). Wszystko jest w chrześcijaństwie potrzebne i dlatego oczekuję od tego nowego pontyfikatu wiele dobra, wiele wartości dla rozwoju Kościoła – powiedział ks. abp Stanisław Wielgus.

Poranną Mszę Krzyżma w Wielki Czwartek Ojciec św. Franciszek odprawi w Bazylice św. Piotra.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl